2.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Try_my_best).
Objavili ste praskliny na stenách alebo obkladačkách? Nemusíte hneď panikáriť. Odhalíme vám skutočné príčiny a poradíme, kedy je problém vážny a kedy ho zvládnete vyriešiť aj bez drahých opráv.

Foto: shutterstock.com/Try_my_best
Praskliny na stenách a obkladačkách môžu vyvolať obavy u každého majiteľa nehnuteľnosti. Objavujú sa nielen v starších budovách, ale prekvapivo často aj v novostavbách či čerstvo zrekonštruovaných priestoroch. Našťastie, nie vždy ide o závažný konštrukčný problém. Pozrime sa spolu na najčastejšie príčiny a riešenia.
Prečo praskajú obkladačky? Tieto chyby robia takmer všetci
Prirodzené napätie v stenách je jednou z najčastejších príčin. Budovy „pracujú“ a postupne sa usádzajú, čo spôsobuje minimálne konštrukčné pohyby. Následkom toho môžu obkladačky praskať alebo odpadávať. Tento problém sa však zvyčajne týka zle nalepených obkladačiek bez správnych dilatačných škár.
Ďalšie časté príčiny zahŕňajú chyby pri rekonštrukcii, nesprávne použité lepidlo či príliš tenká vrstva malty. Vlhkosť v miestnosti tiež zohráva významnú úlohu. V kúpeľniach a kuchyniach, kde dochádza k výrazným zmenám teploty a vlhkosti, môžu obkladačky časom praskať, vydúvať sa a odpadávať.
Kvalita materiálov zohráva rovnako dôležitú úlohu. Lacné lepidlá, nekvalitná malta a obkladačky nižšej kvality sa ľahšie poškodia. Problémy môžu spôsobiť aj zle pripravený podklad, nerovné steny, krivá vrstva malty, chýbajúce dilatačné škáry, ako aj nedodržanie času potrebného na vytvrdnutie malty a lepidla.

Foto: shutterstock.com/Serhii Ivashchuk
Praskliny na stenách: Kedy ísť do paniky a kedy zostať pokojná
Kľúčové je zistiť príčinu prasklín. Najprv je potrebné rozlíšiť medzi prasklinou a rysou. Vo väčšine prípadov ide len o povrchovú zmenu, ktorá nenarúša štruktúru steny a nachádza sa len na vrstve omietky. Takéto rysy sa môžu objaviť časom, napríklad keď omietka vysychá alebo sa odlupuje, keď sa v stene objavuje napätie alebo keď sa v miestnosti objaví vlhkosť.
Tieto povrchové praskliny sa dajú pomerne ľahko odstrániť, hoci jednoduché zatmelenie nemusí problém vyriešiť natrvalo. Horšie je, keď praskliny zasahujú do konštrukcie budovy, napríklad v spojoch medzi stenou a stropom alebo podlahou.
Prečo steny praskajú? Príčin môže byť niekoľko a často sa kombinujú:
- Nesprávne spojenie steny s konštrukčným skeletom budovy, stropom alebo železobetónovým nosníkom
- Nerovnomerné usádzanie budovy
- Príliš silný tlak stropu
- Vibrácie povrchu, napríklad pri nehnuteľnostiach v blízkosti diaľnic, rušných ciest alebo letísk
Ak spozorujete prasklinu, uistite sa, či sa týka len vrstvy omietky. Sledujte aj jej veľkosť. Ak sa po dôkladnom očistení steny, opätovnom nanesení penetrácie, malty a zatmelení prasklina znovu objaví alebo sa časom zväčšuje, bude potrebné zavolať odborníka, ktorý posúdi technický stav budovy. Môže sa ukázať, že bude potrebné spevniť základy.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Bolestivé praskliny v kútikoch úst? Zásah z lekárne vám pomôže proti nim bojovať.
Zabudnite na pemzu! Je to hit na popraskané päty. Rozdiel uvidíte po 15 minútach
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.