02.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VaskePro).
Sadenice paradajok potrebujú veľa práce, aby vám v budúcnosti priniesli bohatú úrodu. Našťastie, ich hnojenie môže byť jednou z jednoduchších fáz starostlivosti. Na prípravu účinnej výživy vám stačia dva produkty z kuchyne, ktoré poskytnú rastline všetky najpotrebnejšie zložky.

Foto: shutterstock/VaskePro
Paradajky patria medzi rastliny, ktoré si záhradkári vyberajú najčastejšie. Ich plody sa hojne využívajú v kuchyni a tie, ktoré sa pestujú samy, majú jedinečnú chuť. To samozrejme zahŕňa používanie prírodných hnojív, ktoré nemajú škodlivý vplyv na zdravie a zvyčajne prinášajú lepšie výsledky. Najprv však musíte zabezpečiť dobré podmienky pre vaše sadenice.
Čo urobiť, aby sadenice paradajok lepšie rástli? Nezabudnite na starostlivosť od samého začiatku
Pre sadenice paradajok je najdôležitejší prístup k svetlu. Ak je to možné, doprajte im 12 až 14 hodín slnečného svetla denne. Odhodlanejší záhradkári môžu na tento účel použiť LED osvetlenie na začiatku jari. Paradajky tiež potrebujú teplo. Mladým rastlinám sa bude najlepšie dariť pri teplote 20 až 25 stupňov Celzia počas dňa. V noci by mal byť vzduch o niečo chladnejší. Substrát pre paradajky musí byť úrodný, ľahký a priepustný. Odporúča sa kombinovať ho s kompostom alebo rašelinou. Zálievka nesmie byť ani príliš výdatná, ani príliš riedka. Dobrým ukazovateľom bude, že pôda je vždy mierne vlhká. Dôležité je, že sa neodporúča stagnujúca voda, preto musia mať kvetináče odtok. Samozrejme, pri tom nesmiete zabudnúť na ďalšiu výživu.
Aký je najlepší spôsob hnojenia sadeníc paradajok? Stačí skombinovať tieto dve zložky
Hnojenie paradajok sa začína vo fáze tvorby sadeníc, t. j. približne 2 – 3 týždne po výseve semien. Mladšie rastliny by mohli zle reagovať na nadbytok živín. Po tomto počiatočnom období však môže byť ďalšie hnojenie prospešné. Ideálne je hnojivo vyrobené z kravského mlieka a jedlej sódy. Najlepšie je zvoliť polotučné mlieko. Je bohatým zdrojom vápnika, ktorý posilňuje bunkovú štruktúru rastlín. Okrem toho poskytuje vašim rastlinám draslík a horčík, ktoré podporujú rozvoj koreňového systému, ako aj vitamíny podporujúce rast. Jedlá sóda sa pridáva predovšetkým pre svoj antiseptický účinok. Vďaka nej obmedzíte rast škodlivých mikroorganizmov. Ako ju teda pripraviť?
Stačí spojiť mlieko a jedlú sódu v pomere 2:1 a dôkladne premiešať. Táto živina sa aplikuje priamo pod korene sadeníc. Budete na to potrebovať striekačku alebo malú pipetu. Na jednu rastlinu je potrebných len päť mililitrov hnojiva. Ošetrenie opakujte každých 10 až 15 dní. Takto by mali paradajky rýchlejšie zakoreniť, čo sa prejaví v ich lepšom raste. Okrem toho budú rastliny silnejšie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Urobte to skôr, ako paradajky zasadíte do zeme. Budú hojne rodiť
Keď sa objavia prvé výhonky, posypte pôdu týmto korením. Paradajky budú rásť sladšie
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.