01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/XArtProduction).
Príprava pôdy na pestovanie paradajok je mimoriadne dôležitá, ak dúfate v bohatú úrodu. Najlepšia pôda pre paradajky má neutrálnu reakciu a je bohatá na minerálne látky, ako je dusík, fosfor a vápnik. Príprava pôdy na pestovanie paradajok je rovnako dôležitá. Ako je to v záhradníctve zvykom, predtým, ako sa sadenice zasadia do zeme, musí sa pôda najprv pripraviť. Vysvetlíme vám, ako sadiť paradajky do pripravenej pôdy, aby ste mohli zbierať sladké a šťavnaté paradajky.

Foto: shutterstock/XArtProduction
Najlepšia pôda pre paradajky
Výber pôdy pre paradajky nemožno ponechať na náhodu. Zelenina musí mať k dispozícii správne množstvo živín a je potrebné zachovať správnu štruktúru pôdy a pH. Aká je najlepšia pôda pre paradajky? Mali by ste použiť len takú, ktorá je úrodná a priepustná, a vyhnúť sa piesočnatým a ílovitým pôdam. Paradajky totiž veľmi zle zakoreňujú v piesočnatej pôde. Na druhej strane, na ílovitej pôde korene paradajok ochorejú v dôsledku nadmernej vlhkosti.
Ak chcete mať bohatú úrodu, najlepšia pôda pre paradajky má pH 6 až 6,5. Červená zelenina rastie najlepšie v neutrálnej pôde s neutrálnym pH. Stojí za to sledovať, aby pôda pre paradajky nebola príliš kyslá. Dochádza totiž k abnormálnemu príjmu minerálnych látok z pôdy. To je jednoduchá cesta k nízkym výnosom a výskytu chorôb paradajok.
Najlepšia pôda pre paradajky sa musí pravidelne vápniť. Tým sa zvýši pH pôdy a toto ošetrenie by sa malo vykonávať každé tri roky. Čo je ešte dôležité, pôda pre paradajky splní svoju úlohu, ak je hnojená. Ako zvyčajne, záhradkári môžu na jeseň vsadiť na hnojivo. Na jar sa naopak môže použiť žihľavový hnoj vo forme tekutého hnojiva. Samozrejme, možno použiť aj hotové prípravky dostupné v záhradkárskych obchodoch.
Najlepšia pôda na výsev paradajok sa len málo líši od pôdy pre dospelé rastliny. Dôležité je, aby bola bohatá na minerálne látky, ako sú dusík, fosfor, draslík a vápnik. Tým sa zabezpečí, že rastlina prinesie vysoký výnos. Ak si nie ste istí, či je vaša pôda pre paradajky bohatá na tieto zložky, môžete použiť hotové zmesi pôdy pre paradajky, ktoré sú už dodávané so štartovacím hnojivom.
Príprava pôdy na pestovanie paradajok. Najlepší spôsob
Paradajky potrebujú dobrú pôdu vo veľmi malom okruhu od výhonku paradajky, aby priniesli bohatú úrodu. Ak ste teda určili, kde sa v záhrade objavia sadenice, môžete začať pripravovať pôdu na pestovanie paradajok. Na začiatok musíte do pôdy zapichnúť tyč na paradajky. V jej okruhu približne na šírku rýľa by sa mala vykopať diera dlhá asi 30 cm.
Príprava pôdy na pestovanie paradajok si vopred vyžaduje prípravu hnoja. Môže to byť napríklad granulát, ktorý je dostupný v záhradníckych obchodoch. Do vykopanej jamy by sa mali dať dve/tri hrste granulátu. Môže to byť aj prírodný hnoj, ak takúto voľbu uprednostňujete. Pre lepší výsledok sa však oplatí dodržať množstvo hnojiva.
Príprava pôdy na pestovanie, ktorá sa nemusí páčiť každému, je vyplnenie jamky zeminou pre paradajky. Tu môže mať najlepší účinok špecializovaná pôda, hoci nie je najlacnejšia. Našťastie to nie sú veľké výdavky, pretože 20 litrov takejto zeminy stojí v obchodoch len niekoľko eur. Investícia sa oplatí, pretože neskôr bude veľmi ťažké zlepšiť pôdne podmienky paradajok pomocou hnojív.
Ak máte na záhrade dobrú pôdu pre paradajky, môžete vynechať kopanie jednotlivých jamiek. Namiesto toho sa oplatí okopávať záhradu s kombinovaným hnojivom. Výsledkom toho všetkého by mala byť veľká, zdravá a spokojná úroda paradajok. Kedy by sa mala pripraviť pôda pre budúcu zeleninu? Ideálne tri až štyri týždne pred začiatkom pestovania, ale nič vám nebráni urobiť to deň pred vykopávaním sadeníc. Dlhší čas však zaručuje oveľa lepšiu úrodu.
Výsadba paradajok do zeme
Výsadba paradajok do pôdy sa zvyčajne uskutočňuje v druhej polovici mája. Je to čas po tzv. troch zamrznutých, keď sa počasie vonku stabilizuje a mladé sadenice nie sú ohrozené nízkymi teplotami. Ako sadiť paradajky do zeme? Ak ste paradajky otužovali, na začiatku všetky sadenice výdatne zalejte. Koreňový bal sa zvlhčí a sadenice sa budú oveľa ľahšie vyťahovať z kvetináča.
Výsadba paradajok do zeme si vyžaduje vykopanie dostatočne hlbokej jamy. Rozstupy medzi jamkami by mali byť približne 50 cm v riadku a 60×70 cm medzi riadkami. Toto je všeobecný štandard, pretože vzdialenosti sa líšia v závislosti od druhu paradajok. Ako sadiť paradajky do zeme? Musíte si uvedomiť, že diery, do ktorých sa paradajky sadia, by mali byť až dvakrát väčšie ako koreňový bal sadeníc. Paradajky možno sadiť hlbšie, ako rástli v nádobách – najnižšie listy môžu siahať tesne nad zem.
Po umiestnení sadenice do jamky ju posypte zeminou a starostlivo zhutnite. Výsadba paradajok do zeme sa ukončí výdatným zalievaním sadeníc. To by sa malo vykonať tak, aby sa listy paradajok nezmáčali. Takto sa zelenina najľahšie vystaví vzniku hubových chorôb. Po zasadení paradajok do zeme sa odporúča naliať do každej jamky až 3 litre vody. Pri sadení je dobré urobiť mierne priehlbiny, aby sa voda dostala priamo pod korene. Ďalšie zalievanie je vhodné zopakovať po menej ako týždni.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte ich vedľa paradajok. Úrodu budete počítať v kilogramoch
Pestovanie paradajok? Nezabudnite na jedno a budú rásť ako bláznivé
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.