21.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jojo Photos).
Existuje mnoho spôsobov, ako znížiť množstvo organického odpadu v domácnosti. Ďalším produktom, ktorý nemusí ísť do koša, sú avokádové šupky. Pri príprave chutného guacamole myslite aj na svoje rastliny. Výživné hnojivo si môžete vytvoriť za menej ako tri minúty.

Foto: shutterstock/Jojo Photos
Veľa sa hovorí o význame pridávania avokáda do každodenného jedálnička. Z tohto ovocia sa dá pripraviť veľa chutných jedál. Aj keď si môžeme pochutnať na zelenej dužine, semienka alebo šupka by nemali skončiť na našom tanieri. Živiny, ktoré obsahujú, sa však dajú využiť úplne iným spôsobom. Rastliny sa z takejto dávky určite potešia. Recept na hnojivo je triviálny na vykonanie.
Aké vlastnosti má avokádo? Ukázalo sa, že ich je viac, ako si myslíme.
Existuje mnoho spôsobov, ako vyživovať rastliny. Web je plný receptov na domáce hnojivá. V tomto arzenáli rád sa však stále málo spomína blahodarný účinok avokádových šupiek, ktoré sa dajú využiť triviálnym spôsobom.
- V skutočnosti stačí šupku rozrezať a hodiť ju napríklad pod orchideu, fikus, antúriu alebo prasličku a zmiešať ju so zeminou.
- Môžete ich aj vysušiť na teplom mieste (alebo na slnku) a pridať do mixéra s trochou vody a rozmixovať. Potom ich môžete naliať priamo na rastliny, kedykoľvek budú potrebovať výživu.
- Zložky obsiahnuté v prípravku – dusík, horčík, draslík a fosfor – majú priaznivý vplyv na vývoj rastlín. Tým sa možnosti tohto nenápadného plodu nekončia.
Ďalšou nemenej užitočnou vlastnosťou avokádových šupiek je ich voľný rozklad, ktorý možno využiť na výrobu kompostu. Zelené šupky svojou prítomnosťou v roztoku napomáhajú procesu tvorby humusu.
- Dôležité je šupky pred pridaním do výživnej zmesi dôkladne nakrájať.
- Pozornosť si zaslúži aj kôstka v kvetnej ríši. Vyžaduje si však trochu viac práce.
Šupka z avokáda. Osušte ho, nakrájajte na plátky a zalejte. Rastliny v okamihu ožijú.
Okrúhle semeno nachádzajúce sa v strede plodu je rovnako ako avokádová šupka zdrojom mnohých cenných živín. Ak však chcete z tohto produktu vyrobiť hnojivo, musíte byť trpezliví.
- Na začiatok kôstku umyte a osušte, potom ju na päť dní odložte na slnečný parapet. Keď vitamínový odpad vyschne, prejdete k jeho drveniu na menšie kúsky.
- Existuje niekoľko spôsobov, ako to urobiť – krájanie, strúhanie alebo mixovanie v mixéri. Čím drobnejšie kúsky, tým lepšie.
- Výsledný produkt by sa mal zmiešať v pomere 1:10 s vodou a odložiť na 24 hodín na suché, tienisté miesto.
- Po uplynutí uvedeného času roztok preceďte a nalejte ho pod obľúbené kvety, aby ste im pomohli rásť. Tekuté hnojivo môžete aplikovať raz mesačne.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiacve články:
Pravidelne zalievajte levanduľu výživným odvarom. Bude sa jej dariť
Zabudnite na padajúce gladioly. Takto to robia skúsení záhradníci
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.