Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Tipy, Zdravie,

Sedem návykov, ktoré ničia zuby. Skontrolujte, či robíte tieto chyby

28.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Reshetnikov_art). Pravidelná starostlivosť o zuby a ústnu hygienu nie je len investíciou do krásneho úsmevu, ale aj do zdravia celého organizmu. Kazenie zubov alebo...

28.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Reshetnikov_art).

Pravidelná starostlivosť o zuby a ústnu hygienu nie je len investíciou do krásneho úsmevu, ale aj do zdravia celého organizmu. Kazenie zubov alebo neliečené medzery môžu viesť až k nutnosti vytrhnutia zubov, čo negatívne ovplyvňuje skus a znižuje komfort pri jedení. Nesprávna ústna hygiena môže tiež spôsobiť šírenie baktérií v celom tele, čo zvyšuje riziko srdcových chorôb a dokonca demencie. Bohužiaľ, škodlivá môže byť aj nadmerná starostlivosť o ústnu hygienu a prehnané dbanie na vzhľad zubov. Spoznajte bežné návyky, ktoré môžu poškodiť zdravie vašich zubov.

Zubní lekári varujú pred príliš rýchlym čistením zubov po jedle a príliš silným čistením zubov.
Foto: shutterstock/Reshetnikov_art

Umývanie zubov hneď po jedle

Jednou z najbežnejších chýb v každodennej ústnej hygiene je umývanie zubov hneď po jedle. Je dobré vedieť, že ľudské telo je vybavené mnohými obrannými a regeneračnými mechanizmami. Jedným z nich je priaznivý účinok slín na zuby. Vápnik a fosfor obsiahnuté v slinách remineralizujú sklovinu, ktorá sa opäť stáva tvrdou približne 30 minút po jedle (ak jeme kyslé ovocie alebo pijeme ovocné šťavy, je najlepšie počkať až hodinu).

Ak si umyjeme zuby hneď po jedle, nadmerne poškodzujeme sklovinu. Zubári tvrdia, že oveľa lepším riešením je umývať si zuby pred jedlom – tak ich ochránime vrstvou fluóru. Pokiaľ nejedávame potraviny bohaté na cukor, stačí si umyť zuby ráno a pred spaním (nezabudnite aj na zubnú niť). V noci sa znižuje množstvo produkovaných slín, čo negatívne ovplyvňuje kondíciu zubov.

Používanie domácich metód na bielenie zubov

Mnoho ľudí túži po bielych zuboch, ale pokusy o ich bielenie pomocou domácich metód môžu skončiť zle. Na sociálnych sieťach, najmä na TikToku, sa šíri čoraz viac spôsobov na rýchle a lacné bielenie zubov pomocou jedlej sódy, citrónovej kyseliny, morskej soli či jablčného octu.

Zubári varujú pred takýmito postupmi – efekt bielenia môže byť krátkodobý, ale môžeme si poškodiť sklovinu a zvýšiť citlivosť zubov na studené či horúce nápoje.

Používanie neschválených prostriedkov na bielenie zubov

Na internete je tiež množstvo produktov na bielenie zubov. Ľahko sa dá nalákať na nízku cenu a sľuby výrobcu o spektakulárnych a dlhodobých výsledkoch. Vždy však treba dbať na to, či daný produkt podlieha reguláciám a je schválený na použitie v EÚ. Vyhnite sa bieliacim páskam bez atestu a odporúčania stomatológov.

Najlepšie je vždy sa opýtať svojho zubára na overené produkty a profesionálne metódy bielenia zubov. Sú síce drahšie, ale bezpečné pre sklovinu a výsledok je zaručený. Príkladom môže byť bielenie zubov v zubnej ambulancii pomocou špeciálnej lampy alebo lasera.

Pri výbere bieliacich produktov na zuby je dôležité overiť ich schválenie a regulácie v EÚ, pretože neschválené produkty môžu byť nebezpečné pre zuby, pričom najlepšou voľbou sú profesionálne metódy konzultované so zubárom.
Foto: shutterstock/Elina Gritsak

Škrípanie zubami

Odhaduje sa, že až 20 % populácie pravidelne škrípe zubami. Tento jav sa nazýva bruxizmus a najčastejšie je spôsobený stresom. Tento nevedomý návyk vedie k opotrebovaniu skloviny, zvýšenej citlivosti zubov a dokonca k bolesti čeľuste. K škrípaniu zubami najčastejšie dochádza v noci v dôsledku nadmerného stískania čeľuste, ale mnohí z nás si neuvedomujú, že to robíme aj cez deň.

Neliečený bruxizmus môže viesť k vzniku medzier v zuboch a ich opotrebovaniu. To často vedie k zmene tvaru čeľuste a oválu tváre. Kľúčové je venovať pozornosť tomuto návyku cez deň (a používať relaxačné techniky, ako je dýchanie) a v noci používať chrániče na zuby.

Príliš silné čistenie zubov

Niekedy sa snažíme dôkladne umyť zuby tým, že ich čistíme príliš silno, čo oslabuje sklovinu a podráždi ďasná, ktoré sa môžu stiahnuť a neprimerane odhaliť zuby.

Je dobré používať zubné kefky s mäkkými alebo stredne tvrdými štetinami a pri čistení vykonávať jemné, ale presné krúživé pohyby okolo každého zuba. Dôležité je umývať zuby aspoň 2 minúty. Rýchle, ale silné čistenie môže viac uškodiť ako pomôcť.

Príliš silné čistenie zubov môže poškodiť sklovinu a podráždiť ďasná, preto je lepšie používať mäkké štetiny a jemné krúživé pohyby.
Foto: shutterstock/wavebreakmedia

Hryzenie tvrdých predmetov

Nervózne hryzenie ceruzky či nechtov je podvedomý spôsob, ako sa zbaviť stresu. Bohužiaľ, týmto spôsobom môžeme prispieť k drobným prasklinám v zuboch a ich oslabeniu.

Ak sa nemôžeme zbaviť tohto zvyku, lepším riešením je žuvačka. Mali by sme tiež dávať pozor pri žuvaní tvrdých potravín, ako sú oriešky či sušienky, ktoré môžu spôsobiť prasknutie zubu a jeho oslabenie.

Fajčenie cigariet

Dym z cigariet je jedným z najväčších nepriateľov ústnej dutiny. Spôsobuje zafarbenie a žltnutie zubov, podráždenie a stiahnutie ďasien. Produkty obsahujúce nikotín tiež oslabujú prirodzené regeneračné mechanizmy ústnej sliznice a schopnosť prirodzene mineralizovať zuby.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Podporuje srdce a kosti, no pridávame ho v nesprávnom čase pri varení. Strácame veľa

,,Prečo nemôžem schudnúť?“ Túto otázku som si kedysi kládla tiež. Vyskúšala som 4 veci. Pomohlo to


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Zázračný sirup na vlasy aj zdravie: Má však jednu chybu

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Esin Deniz). Melasa, prírodný sladidlový zázrak, ktorý nielenže osladí váš čaj, ale môže pomôcť aj s rastom vlasov či…

Sú to jedny z najzdravších orechov, ale musíte byť striedmi. Uplatňujte „pistáciové pravidlo“

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Yevhen Prozhyrko). Pistáciové dezerty si v posledných rokoch získali veľkú popularitu. Pistáciový krém sa používa do rôznych pochúťok, ale…

Letiská budúcnosti: Pas a letenka už len v mobile?

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Jacob Lund). Predstavte si, že na letisku už nebudete potrebovať papierovú letenku ani pas. Stačí vám mobilný telefón a…

Najlepšie účesy pre šedivé vlasy. Budete vyzerať moderne a mlado aj bez farbenia

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Anna Nahabed). Zaujíma vás, aký účes bude najlepšie vyzerať na šedivých vlasoch? Niektoré účesy sú pre ne ideálne. Vďaka…

Pijete ľanové semienka pred alebo po raňajkách? Odborníci na výživu odhalili najlepší čas

30.4.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vitstyle). Ľanové semienko je pokladom zdravia a prirodzenej podpory pre telo. Viete ale, kedy je najlepší čas na jeho…

Auto Trendy

Novinka na štyroch kolesách: Stellantis štartuje novú éru batérií

1.5.2025 Redakcia Auto trendy . Automobily s prelomovou technológiou už na obzore! Prvá flotila vozidiel vybavených revolučnými batériami so stabilným elektrolytom vyrazí na cesty už v roku 2026. Čaká nás…

Zastavenie v núdzovom pruhu: Kedy je to povolené, aké sú riziká a pokuty, ktoré môžu dosiahnuť stovky eur!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Núdzový pruh na diaľnici môže pre mnohých vodičov pôsobiť ako neškodná odstavná zóna, no v skutočnosti má veľmi konkrétny účel. Ak sa rozhodnete zastaviť v…

Skrytá hrozba pre váš motor

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Starostlivosť o auto nie je len o výmene oleja a filtrov. Jednou z najprehliadanejších, no zároveň kľúčových súčastí je chladiaca kvapalina. Ak ju však pravidelne…

Polícia vytiahla špeciálne nástroje: Motorkári s ohnutými tabuľkami majú problém!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Naši severní susedia zaviedli odvážny pilotný projekt, ktorý cieli na motorkárov s podozrivo upravenými tabuľkami. Pomocou špeciálnych uhlomerov kontrolujú, či sú registračné značky umiestnené pod…

Automobilka v kríze: Nové auto len na fotkách, masívne škrty v plánoch a prepúšťanie

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Švédska automobilka Volvo čelí najväčšej výzve za posledné roky. So 60-percentným poklesom ziskov, tvrdými clami v USA a dramatickým programom úsporných opatrení, ktorý zahŕňa redukciu…

Lada Niva vstupuje na trh v Dubaji

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Lada sa rozhodla vstúpiť na jeden z najbohatších trhov – do Dubaja, mesta, kde luxusné autá zdobia ulice ako šperky na módnej prehliadke. Napriek tomu,…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov