08.03.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/HiTecherZ).
Nie je nič lepšie ako šťavnaté paradajky z domácej zeleninovej záhrady. Ak si chcete vychutnať ich chuť už toto leto, radšej sa poponáhľajte s výsevom semien. Predtým, ako ich vložíte do zeme, však musíte urobiť ešte jednu vec. Tá zabezpečí, že rastliny vyrastú zdravé a odolné.

Foto: shutterstock/HiTecherZ
Hoci počasie za oknom ešte neumožňuje začať všetky záhradné práce, pred zimou je ideálny čas na výsev semien. Rastliny budú mať dostatok času na to, aby vyrástli a pustili prvé listy, preto sa oplatí začať už teraz. Osobitnú pozornosť treba venovať paradajkám. Ak teraz vysadíte semená do kvetináčov, v lete budete mať chutnú zeleninu. Ako ich pestovať?
Čo znamená ošetrenie osiva? Urobte to pred výsevom semien
Pestovanie paradajok doma nie je také jednoduché, ako si možno myslíte. Sú to citlivé a náročné rastliny, ale ak sa o nich začnete starať teraz, v lete sa vám odvďačia šťavnatou zeleninou. Prvým krokom k vypestovaniu dobrej úrody je príprava sadeníc. Je lepšie neodkladať to na jar, pretože marec sa považuje za najlepší čas na výsev semien. Rastliny tak budú mať dostatok času na prípravu na presun von. Ten by mal prísť v polovici mája, keď pominie riziko mrazov. Pred vložením semien do zeme však musíte urobiť ešte jednu vec. Musíte ich pohnojiť. Tento proces stimuluje semená k lepšiemu rastu, posilní sadenice a zvýši odolnosť voči nebezpečným patogénom a nepriaznivým faktorom prostredia.
Ako sa vykonáva ošetrenie osiva? Potrebujete len dve prísady
Vďaka predchádzajúcej príprave semien budú rastliny zdravšie, silnejšie a odolnejšie voči zmenám počasia alebo prípadným chorobám. Ošetrenie semien je veľmi jednoduché, pretože zahŕňa len pokrytie semien špeciálnym prípravkom. Takýto prípravok si môžete kúpiť takmer v každom záhradníctve, ale nie je potrebné utrácať peniaze, ak si ho môžete pripraviť sami doma. Ako to urobiť? Všetko, čo potrebujete, je mať po ruke cesnak. Na prípravu cesnakového roztoku budete potrebovať 20 gramov rozdrveného cesnaku. Zalejte ho litrom vlažnej vody a potom to celé odložte na niekoľko hodín, aby sa zložky dôkladne spojili. Po uplynutí tejto doby vložte do nálevu semená paradajok a namočte ich asi na 30 minút. Potom semená opláchnite pod čistou vodou a osušte.

Foto: shutterstock/Potanna
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Kedy zasiať paradajky? Tento čas je najlepší. Nezmeškajte termín, inak prídete o bohatú úrodu
Paradajky môžete pestovať aj v zime. Majte však na pamäti toto
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.