28.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/fizkes).
Ich slová môžu podkopávať vašu sebadôveru aj vzťah. Naučte sa rozpoznať manipuláciu a nastavte si jasné hranice!

Foto: shutterstock/fizkes
Mať dobré vzťahy so svokrovcami je výzva, s ktorou sa stretáva mnoho ľudí. Niektorí sú láskaví a podporujúci, iní môžu mať sklony k toxickému správaniu. Ako ich rozpoznať? Ak často počúvate tieto vety, je čas spozornieť!
1. „U nás v rodine sa to robilo lepšie.“
Táto poznámka slúži na kritizovanie vašich zvykov a porovnávanie s ich rodinnými tradíciami. V skutočnosti nejde o dobre mienenú radu, ale o pokus ukázať, že ich spôsob je ten jediný správny.
2. „Nemyslíš, že by si to mal/a robiť inak?“
Zdanlivo nevinná otázka v skutočnosti naznačuje, že vaše rozhodnutia sú nesprávne. Takéto komentáre môžu podkopávať vašu sebadôveru a vzbudiť pochybnosti o vlastných schopnostiach.
3. „Nevenuješ sa dostatočne nášmu synovi/dcére.“
Toto je priama kritika vašej úlohy ako partnera. Aj keď sa tvária, že im záleží na blahu ich dieťaťa, v skutočnosti môžu len hľadať spôsob, ako vás zhodiť.
4. „Nikdy nás nechodíš navštíviť, vyhýbaš sa nám?“
Typická veta na vyvolanie pocitu viny. Bez ohľadu na to, koľko času im venujete, toxickí svokrovci vás vždy prinútia cítiť sa, akoby ste robili málo.
5. „Škoda, že nie si viac ako…“
Porovnávanie s bývalými partnermi alebo inými členmi rodiny môže byť nesmierne zraňujúce. Ide o pasívno-agresívny spôsob, ako vám dať najavo, že nie ste dostatočne dobrí.

Foto: shutterstock/BearFotos
6. „Nikdy nerobíš dosť pre rodinu.“
Neustále spochybňovanie vášho úsilia vedie k pocitu nedocenenia a odmietnutia. Nezabúdajte – nemusíte sa snažiť neustále dokazovať svoju hodnotu!
7. „Deti sú našťastie podobné našej rodine.“
Táto poznámka môže znieť nevinne, no v skutočnosti naznačuje, že vaša genetická či osobnostná stopa v rodine nie je vítaná.
8. „Prečo musíš všetko robiť po svojom?“
Týmto vám dávajú najavo, že vaše rozhodnutia sú nesprávne. Dlhodobá kritika vášho spôsobu života môže byť nesmierne vyčerpávajúca.
9. „Nechceme sa do toho miešať, ale…“
Takto často začína veta, po ktorej nasleduje nevyžiadaná kritika alebo pokus o manipuláciu. Ak sa naozaj nechcú miešať, prečo to vôbec spomínajú?
10. „Robíme to pre vaše dobro.“
Za touto vetou sa často skrýva snaha o kontrolu. Toxickí svokrovci ju používajú ako ospravedlnenie svojho zasahovania do vášho života.

Foto: shutterstock/BearFotos
Ako sa brániť? Nastavte jasné hranice!
Tieto vety sa môžu zdať neškodné, ale v skutočnosti odrážajú toxické správanie. Ak ich počúvate príliš často, je dôležité stanoviť si hranice a chrániť tak seba aj váš vzťah. S otvorenou komunikáciou a zdravými pravidlami môžete minimalizovať ich negatívny vplyv na váš život.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Týchto mužov si vyberajú ženy. Toto sú najvyhľadávanejšie vlastnosti
To nie je výstrednosť, ale prejav inteligencie. Nezvyčajný zvyk „môže rozšíriť vnímanie a myslenie“
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.