24.1.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Bricolage)
V posteľnej bielizni, v ktorej spíte každú noc, sa zhromažďuje vlhkosť, prach, roztoče a baktérie. Z tohto dôvodu ju pravidelne perte a vymieňajte. Okrem toho môžete do tohto rituálu zahrnúť aj sušenie – najmä v zime. Mráz odstraňuje roztoče, osviežuje tkaniny a odstraňuje nepríjemné pachy. Dajte si však pozor na súvisiace riziká a problémy.

Foto: shutterstock/Bricolage
Výhody sušenia posteľnej bielizne v chlade
Oplatí sa každé ráno stiahnuť posteľnú bielizeň z postele, vyniesť ju na terasu, zavesiť a po chvíli ju stiahnuť a priniesť späť do chladnej spálne? Ukázalo sa, že áno, a existuje mnoho argumentov v prospech tohto postupu.
- Eliminácia roztočov a baktérií – roztoče hynú pri teplotách nižších ako -15 °C, takže aj niekoľko hodín v chlade ich dokáže účinne odstrániť.
- Osvieženie vône posteľnej bielizne – mráz odstraňuje pachy potu a iných látok, ktoré sa hromadia v tkaninách.
- Zlepšenie kvality spánku – posteľná bielizeň sa po zimnom vetraní stáva vzdušnejšou a chladnejšou, čo môže mať vplyv na pohodlný spánok.
- Prirodzená dezinfekcia – mráz a čerstvý vzduch pomáhajú znižovať počet mikroorganizmov bez potreby použitia chemických látok.
- Znížená vlhkosť – pri nízkych teplotách sa vlhkosť odparuje, takže posteľná bielizeň nezapácha a nezatuchá.

Foto: shutterstock/hanif66
Ako správne vysušiť posteľnú bielizeň v zime?
Zima môže byť rôznorodá a rozmarná. Sú dni, keď vetranie posteľnej bielizne vonku prinesie viac škody ako úžitku. Určite sa vyhnite dňom, keď je smog a znečistenie prekračuje prijateľné normy (nechcete predsa potom spať v zapáchajúcej posteľnej bielizni, však?). Vyberte si vhodné počasie – najlepšie podmienky sú teploty pod -10 °C (ideálne -15 °C a menej), žiadny sneh ani dážď, mierny vietor (nie príliš silný, aby ste sa vyhli rozfúkaniu podstielky na susedov pozemok).
Dôležitý je aj spôsob, akým ste posteľnú bielizeň zavesili:
Najlepšie je zavesiť ho na balkónovú sušiareň alebo zábradlie. Pritom sa vyhnite priamemu kontaktu s mokrým povrchom, pretože to môže spôsobiť zamrznutie a tvorbu ľadu na tkanine (vlhkosť sa zvyšuje aj po zotmení, preto si vetranie naplánujte počas dňa, medzi 11. a 13. hodinou). Posteľnú bielizeň je dobré pripnúť štipcami na bielizeň, aby nespadla.
Posteľnú bielizeň nechajte na balkóne minimálne 2 hodiny. Po prenesení podstielky do bytu je dobré ju zľahka pretrepať, aby sa odstránili všetky nečistoty. Ak je podstielka veľmi studená, nechajte ju pred použitím niekoľko minút zohriať.

Foto: shutterstock/New Africa
Ktoré materiály sú najvhodnejšie pre zimné poveternostné podmienky?
Nie každý typ posteľnej bielizne dobre reaguje na nízke teploty. Tu je prehľad tkanín:
- Bavlna – veľmi dobre odoláva nízkym teplotám a nestráca svoje vlastnosti,
- ľan – ideálny na zimné vetranie, dobre odvádza vlhkosť,
- vlna – výborná voľba, pretože neabsorbuje vlhkosť,
- mikrovlákno – môže v chlade stuhnúť, ale vo všeobecnosti dobre odoláva nízkym teplotám,
- satén, hodváb – treba byť opatrný, pretože ich môžu poškodiť extrémne teploty.

Foto: shutterstock/Elizaveta Galitckaia
Vetranie posteľnej bielizne v zime je účinný, prirodzený a bezplatný spôsob, ako osviežiť obliečky na vankúše, periny a vankúše a zbaviť sa roztočov a baktérií. Postupujte podľa našich tipov a s výsledkom budete určite spokojní!
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vložte ho do práčky a môžete zabudnúť na žehlenie záclon. Nebudú mať žiadne pokrčenia
Škaredo zapáchajúca bielizeň je minulosťou. Stačí venovať pozornosť tomuto detailu
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.