Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Záhrada,

Koľko rokov po výsadbe začínajú stromy a kríky prinášať ovocie? Od čoho to závisí?

13.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio). Keď zasadíte strom alebo ker v záhrade, tešíte sa na prvé plody. V prvom roku po výsadbe však vlastné jablká alebo orechy neochutnáte....

13.01.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/VH-studio).

Keď zasadíte strom alebo ker v záhrade, tešíte sa na prvé plody. V prvom roku po výsadbe však vlastné jablká alebo orechy neochutnáte. Ako dlho trvá, kým si vychutnáte prvú úrodu z ovocných stromov a kríkov? A existujú spôsoby, ako tento proces urýchliť? Veľa závisí od druhu rastlín, spôsobu starostlivosti o nich a od poveternostných podmienok.

Po koľkých rokoch od výsadby začínajú ovocné stromy rodiť?
Foto: shutterstock/VH-studio

Koľko rokov po výsadbe začínajú ovocné stromy rodiť?

Čas, kedy ovocné stromy začínajú rodiť, závisí od druhu, odrody a podmienok pestovania. V tejto oblasti sú rekordérmi broskyne, ale v našich klimatických podmienkach môžu ich vývoj ovplyvniť nízke teploty. Bezpečnejšie je vsadiť na pôvodné druhy. Tu je prehľad toho, za koľko rokov po vysadení ovocného stromu budete žať prvú úrodu:

  • višne – sú stromom, ktorý prináša ovocie najrýchlejšie, už 2 – 3 roky po vysadení,
  • broskyne a nektárinky môžu priniesť ovocie za 2 až 4 roky, ale sú citlivé na mráz, čo môže tento proces oddialiť. Ich plody sa môžu zbierať od júla do októbra, v závislosti od odrody,
  • jablone a hrušky – zvyčajne začínajú prinášať ovocie 3 – 5 rokov po výsadbe. V prípade stromov štepených na trpasličích podpníkoch môže plodenie nastať skôr, už po 2 – 3 rokoch. Jablone sa zbierajú od júla do začiatku septembra a hrušky koncom augusta,
  • marhule – začínajú rodiť v 4. – 5. roku po výsadbe. Najlepšie je vysadiť stromy na jar,
  • slivky a čerešne – ich obdobie plodenia sa začína po 3 – 6 rokoch. Tento čas je ovplyvnený pôdnymi podmienkami a starostlivosťou. Čerešne rodia v júni a slivky v septembri alebo v júli pri skorších odrodách.
  • vlašské orechy – patria medzi pomalšie rodiace stromy. Prvé plody sa môžu objaviť až po 7 až 10 rokoch. Na štepených sadeniciach môžete zbierať orechy skôr, už po 3 – 5 rokoch. Orechy rodia v septembri a októbri.

V uvedenom zozname sme zohľadnili najobľúbenejšie ovocné stromy pestované v našich záhradách. Pri rozhodovaní o nich by ste sa mali riadiť ich odolnosťou voči chorobám a klimatickým podmienkam. Niektoré odrody ovocných stromov (jabloň alebo slivka) dávajú úrodu každé dva roky, ale sú veľmi hojné.

Po koľkých rokoch začínajú kríky rodiť ovocie?

Ovocné kríky zvyčajne rodia ovocie rýchlejšie ako stromy. Aj v tomto prípade sú spoľahlivejšie odrody, ktoré sa prirodzene vyskytujú v našich klimatických podmienkach. Tu sú príklady obľúbených kríkov a čas, po ktorom začínajú plodiť:

  • maliny – letné odrody začínajú plodiť v 2. roku, zatiaľ čo jesenné odrody môžu plodiť už v prvom roku, ak ich vysadíte na jar. Sú rekordérmi, pokiaľ ide o to, ako rýchlo prinášajú prvé plody. Plodia v júli a auguste,
  • zemolez kamčatský – plodí už v druhom roku po výsadbe. Zber sa tu začína veľmi skoro, už v polovici mája, a trvá do konca júna,
  • ríbezle, egreše, arónie – plodia už 2 – 3 roky po výsadbe. Ide o jedny z najrýchlejšie rodiacich ovocných kríkov. Plodia v júli, arónia koncom tohto mesiaca.
  • čučoriedky – vyžadujú viac času. Prvé plody sa objavujú po 3 – 4 rokoch, ale plnú úrodu dosahujú až po približne 6 rokoch. Je to spôsobené tým, že tieto čučoriedky sa k nám dostali z oblastí s miernejším podnebím.
  • ostružiny – zvyčajne prinášajú ovocie 2 – 3 roky po výsadbe. Odrody plodiace na jednoročných výhonkoch vysadených na jar však prinášajú ovocie už na jeseň.

Skôr ako sa rozhodnete vysadiť kríky vo svojej záhrade, dôkladne si overte ich nároky na pôdu a stanovište. Maliny, ostružiny, egreše a ríbezle vyžadujú najmenej starostlivosti a odporúčajú sa aj začínajúcim záhradkárom.

Od čoho závisí rýchlosť plodenia stromov a kríkov?

Rýchlosť, akou ovocné stromy a kríky začnú plodiť, závisí od viacerých faktorov. Kľúčovú úlohu zohráva druh a odroda, pretože niektoré rastliny, ako napríklad maliny alebo broskyne, rodia oveľa rýchlejšie ako napríklad vlašské orechy. Dôležitý je aj výber zdravého sadbového materiálu z osvedčených škôlok, ktorý zvyšuje šancu na skoršiu úrodu.

Dôležité sú pôdne podmienky a poloha – úrodná, priepustná pôda a dostatok slnečného svetla podporujú rýchlejšie rodenie. Dôležitá je aj starostlivosť, ako napríklad pravidelné hnojenie, strihanie a zalievanie. Zanedbané stromy a kríky vyrastú do zelenej hmoty, ale ich plody budú malé a trpké. Tento jav sa bežne označuje ako zdivočenie rastlín. Preto je tu veľmi dôležité pravidelné orezávanie nepotrebných konárov a porastov.

Niektoré ovocné stromy a kríky sú samoopelivé, iné sú cudzoopelivé. V druhom prípade by sa rastliny rovnakého druhu, ale rôznych odrôd, mali vysádzať pomerne blízko seba. To platí pre niektoré jablone, hrušky a čerešne. Je zaujímavé, že orech je samoopelivý, zatiaľ čo lieskový orech samoopelivý nie je.

Nemal by sa prehliadať vplyv klimatických podmienok, ako sú mrazy, sucho alebo nadmerná vlhkosť, ktoré môžu oneskoriť vývoj rastlín. V prípade stromov, ako sú broskyne alebo čučoriedkové kríky, sa oplatí postarať sa o izoláciu koreňov na zimu. Správne ošetrované stromy a kríky môžu prinášať ovocie niekoľko desaťročí. Niektoré stromy, ako napríklad hrušky a čerešne, sú mimoriadne dlhoveké a plodia až 100 rokov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kedy sypať vápno pod ovocné stromy a kríky? Aké vápno si vybrať a prečo?

Máte v záhrade ovocné stromy? Nezabudnite ich v januári takto ošetriť


Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Príprava pôdy na pestovanie paradajok. Aká je najlepšia pôda? Výsadba paradajok do pôdy

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/XArtProduction). Príprava pôdy na pestovanie paradajok je mimoriadne dôležitá, ak dúfate v bohatú úrodu. Najlepšia pôda pre paradajky má…

Ako rýchlo hnojiť a kypriť pôdu v zeleninovej záhrade? Pred výsadbou obohaťte pôdu prirodzene

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Piyaset). Skúsení záhradníci často hovoria, že úspešné pestovanie rastlín sa začína v pôde. Pôda bohatá na humus a živiny…

Tajomstvo hustého a zeleného trávnika: Bez dosievania a zbytočnej námahy

1.5.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/1000 Words). Hustý, sýtozelený trávnik už nemusí byť len snom profesionálnych záhradníkov. S jednoduchými trikmi a správnou starostlivosťou ho…

Ide o najlepší prostriedok na zakoreňovanie rastlín. Stačí do neho namočiť sadenicu. Bude rásť ako blázon

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mila Naumova). Čo musíte urobiť, aby odrezky zakorenili? Rozmnožovanie odrezkov môže byť niekedy problematické. Niektoré rastliny nechcú zapustiť nové…

Žihľavové hnojivo je záhradnícky trik. Uhorky budú zdravé a bude sa im dariť

01.05.2025 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PhotoJuli86). Aké je najlepšie hnojivo na zeleninu? Pokiaľ ide o uhorky, určite môžete túto obľúbenú rastlinu využiť na prípravu…

Auto Trendy

Škoda zavádza nové ekologické palivo, ktoré mení pravidlá hry!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Škoda opäť prekvapuje! Český výrobca automobilov prichádza s revolučným riešením – novým dieselovým palivom HVO, ktorý výrazne znižuje emisie a stáva sa udržateľnejšou alternatívou k…

Keď zhasne svet, zastaví sa aj svet motorov: Blackout ukázal zraniteľnosť našej mobility

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - V Španielsku, Portugalsku a južnom Francúzsku sa odohrala situácia, ktorú si nikto neželá zažiť – masívny výpadok elektriny, ktorý ochromil celé regióny. Na prvý pohľad…

Bezalkoholové pivo a volant? Pozor, môže vás zastaviť alkohol tester!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - A máme tu predĺženým májový víkend a Slováci plánujú výlety, grilovačky a stretnutia s rodinou či priateľmi. Mnohí vodiči si preto pri podobných príležitostiach radi…

Spaľovací motor a elektromobil v dokonalej harmónii

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Zdalo sa, že spaľovacie motory sú odsúdené na zánik, no nemecká spoločnosť ZF ukázala, že benzín má stále svoje miesto! Nový systém elektrického predĺženia dojazdu,…

Nový vesmírny rekord: Šesť rakiet za 24 hodín!

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Vesmírna história sa prepisuje! Počas 28. a 29. apríla sme boli svedkami rekordného počtu raketových štartov v priebehu 24 hodín. Šesť rakiet, množstvo satelitov a…

Noc v oblakoch: Najvyššie položená hotelová izba na Slovensku vás dostane do kolien

1.5.2025 Redakcia Auto trendy - Predstavte si, že sa ráno zobudíte vo výške 2634 metrov nad morom, otvoríte oči a prvé, čo uvidíte, sú majestátne štíty Tatier zaliate zlatým svetlom…

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov