28.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Sozina Kseniia).
Panuje presvedčenie, že zamiokulkas je rastlina nenáročná na starostlivosť: stačí ju umiestniť na správne miesto a po čase sa vám odvďačí bujnými stonkami, ktoré budú pokryté sviežimi zelenými listami. Čo však môžete robiť, ak sa vaša rastlina zdráha rásť? Musíte ju trochu „povzbudiť“ správnym spôsobom. Poďme zistiť, ako prinútiť zamiokulkas k rastu.

Foto: shutterstock.com/Sozina Kseniia
Zamiokulkas nerastie? Nepodliehajte panike
Ak je zamiokulkas nešťastný a už nejaký čas skutočne netvorí nové výhonky a listy, mali by ste najprv skontrolovať, či má vo vašom dome vhodné podmienky na správny rast. Ak bolo o to správne postarané, nemal by byť dôvod na obavy: časom začne rásť. Čo však robiť, ak nevyzerá tak, ako by ste chceli? Musíte poskytnúť výživovú zmes, ktorá bude stimulovať rast zamiokulku. V tomto prípade musíte dodať rastline dusík. Ako?
Musíte siahnuť po želatíne, aby ste stimulovali rast zamiokuliek. Rozpustite jednu čajovú lyžičku látky v 200 ml teplej vody, dôkladne premiešajte a počkajte, kým vychladne. Nakoniec zrieďte pripravené želatínové hnojivo tromi pohármi vody a touto zmesou zalejte zamiokulkas. Nielenže sa začne množiť, ale navyše si všimnete, že jeho listy budú zelenšie.
Pri hnojení buďte opatrní
Platí, že v zime a na jeseň by sa rastliny nemali hnojiť, pretože nadbytok živín ich môže zbytočne oslabiť. Ak nechcete podstúpiť toto riziko, môžete počas zimy nahradiť stimulačnú želatínu niečím iným. Tu dobre poslúži posilňujúca živina s vysokým obsahom draslíka. Ľahko sa pripravuje doma. Jednoducho vložte banánovú šupku do veľkej nádoby a zalejte ju litrom teplej vody, potom to celé odložte aspoň na jeden deň. Neskôr jednoducho zalejte nezriedeným odvarom zamiokulkas a počkajte, kým začne tvoriť nové listy, a tak ho posilníte až do jari.
Podmienky pre zamiokulkas
Platí, že zamiokulkas patrí do skupiny takzvaných železných rastlín a že pre neho nie sú hrozivé žiadne podmienky. Samozrejme, znesie toho veľa, ale ak má doma výnimočné prostredie, ovplyvní to jeho vzhľad. Na začiatok je potrebné skontrolovať jeho polohu: mal by stáť na mieste s rozptýleným svetlom. V tieni rýchlo odumrie, ale príliš veľa slnka môže spáliť jej listy a viesť k zožltnutiu. Okrem toho musíte obmedziť zalievanie, pretože prebytok vody môže podporiť hnilobu. Zamiokulkas potrebuje trochu vlhkosti vo vzduchu: ak je príliš suchý, jeho listy rýchlo zhnednú. Aby ste tomu zabránili, stačí rastlinu postriekať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Šikovný nápad pre zamiokulkas. Pridajte ho do kvetináča a bude rásť ako blázon
Túto zmes pre zamiokulkas ste ešte netestovali. Nasadí nové listy a pekne sa zazelená
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.