30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Luciano Santandreu).
Keď vlastníme terasu alebo balkón, často si na jar a v lete kúpime veľa kvetov, ktoré na týchto miestach vyzerajú krásne, ale keď príde zima, niektoré z nich by sme mali preniesť do interiéru. Mnohé druhy sa dajú pred mrazom ochrániť v záhrade, ale niektoré je určite lepšie preniesť do interiéru. Ktoré rastliny by sa v zime nemali nechávať vonku? Kedy musíme premiestniť kvety do interiéru alebo von?

Foto: shutterstock/Luciano Santandreu
Mnohé z kvetov v kvetináčoch, ktoré sú v záhrade, sú exotického pôvodu, a to sa prejavuje tým, že sa počas zimy necítia veľmi dobre. Na Slovensku sa ročné obdobia veľmi líšia – zmena teploty medzi letom a zimou je často 50 stupňov Celzia a niekedy aj viac. Takáto „horská dráha“ mnohým rastlinám neprospieva. Preto je lepšie niektoré črepníkové rastliny preniesť do interiéru.
Aké rastliny sa nesmú vnášať do domu?
Jednotlivé záhradné trvalky v zime prechádzajú do stavu pokoja – zhadzujú listy a čerpajú živiny do koreňov. Na povrchu môžu vyzerať mŕtvo, ale keď príde jar, ľahko rozkvitnú.
Vždyzelené rastliny, ako napríklad vianočné stromčeky, nepotrebujú ochranu pred zimnými mrazmi. Mnohé kríky, napríklad ruže, tiež dobre znášajú nízke teploty. Ak sú však menšie, odporúča sa prikryť ich napríklad agrovláknom. Do domu sa neodporúča nosiť jednoročné rastliny – často nie sú prispôsobené mrazu, ale ani v interiéri neprežijú, pretože sa im v ňom nebude dariť.
Okrem toho by sa do interiéru nemali nosiť ani rastliny v kvetináčoch, ktoré boli napadnuté početným hmyzom, aby sa škodcovia nepreniesli na iné kvety. S takýmito rastlinami by sme sa mali rozlúčiť, prípadne ich nechať vonku a skontrolovať na jar.
Aké rastliny sa oplatí priniesť do domu?
Najobľúbenejšie druhy, ktoré dobre znášajú zimu v interiéri, sú: kaly, palmy, paprade, rajské vtáky, citrusy, ibišteky, pelargónie, begónie a všetky bylinky.
Rastliny by sa mali preniesť do interiéru, keď sú vonkajšie teploty približne 5 – 10 °C. V dome alebo byte je dobré zabezpečiť im rovnaké podmienky, aké mali vonku – určite by nemali byť umiestnené pri radiátore alebo v teplých miestnostiach. Podkrovie, pivnica alebo garáž môžu byť dobrou voľbou, ak tam majú rastliny prístup k svetlu.
Na čo treba myslieť pred prenesením rastlín do domu?
V prvom rade by ste mali:
- Prezrieť listy a stonky – uistite sa, že na nich nie sú škodcovia, napr. vošky alebo molice. To sa dá ľahko skontrolovať pomocou papiera. Pod listy položte biely papier a jemne potraste kvetináčom. Ak niečo odpadne, je pravdepodobné, že rastlina je napadnutá hmyzom. Hmyz je dobré odstrániť skôr, ako ho prinesiete. Ak je ich veľa, musíme sa s kvetom rozlúčiť.
- Kontrola pôdy a koreňov – vybrať rastlinu z kvetináča a skontrolovať jej korene. Ak sa rozrástla, môžete ju presadiť do väčšej nádoby a čerstvej pôdy. Ak je rastlina veľmi veľká, môžete odstrániť vrchnú časť zeminy (aby ste sa zbavili múch) a pridať čerstvú zeminu.
- Skrátiť rastlinu – pred prenesením do interiéru odstránime všetky poškodenia a uschnuté alebo prerastené stonky.
Ako sa staráme o rastliny, ktoré boli premiestnené zvonku?
Mali by mať podobnú úroveň svetla a vlhkosti ako vonku. Ak takéto miesto nemáme, je dobré rastlinu niekoľko týždňov pred premiestnením umiestniť na tienistejšie miesto vonku, aby mala možnosť sa prispôsobiť.
Rastliny, ktoré boli dlho vonku a boli umiestnené v interiéri, by sa mali zalievať a hnojiť menej často. Kvety umiestnime ďalej od dverí alebo vetracích otvorov, aby neboli vystavené teplotným výkyvom. Ak sú umiestnené v miestnosti, kde majú prístup k svetlu len z jednej strany, mali by sa pravidelne otáčať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako prezimovať surfínie? Tajomstvo decembrového kvitnutia je v čísle 10 – stačí trochu presnosti
Na prezimovanie ruží sú tieto listy najlepšie. Vyskúšajte ich a na jar sa poďakujete
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.