29.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Monika Surzin).
Obťažujúce hraboše zostávajú aktívne počas celého roka, pretože neupadajú do zimného spánku. Vykopávajú vašu starostlivo udržiavanú záhradu a poškodzujú rastliny, preto hľadáte spôsoby, ako ich účinne odradiť. Namiesto toho, aby ste siahli po jedoch, ktoré zvieratám ublížia, zvoľte prírodnú metódu. Tu je najlepší domáci prostriedok na hraboše.

Foto: shutterstock.com/Monika Surzin
Aké pachy hraboše nemajú radi?
- Hraboše v záhrade predstavujú vážny problém.
Aj keď sa vám ich podarí vyhnať, po čase sa opäť objavia. Boj s týmito škodcami nie je jednoduchý, najmä ak z ekologických dôvodov nepoužívate chemické jedy. Stojí však za to zistiť, že hraboše je možné vyhnať len domácimi metódami – vyžaduje si to predovšetkým veľkú dávku odhodlania a pravidelnosti. Ak sa chcete zbaviť neželaných hostí vo vašej záhrade, môžete použiť vône, ktoré hraboše nemajú radi.
- Vône, ktoré sú pre hlodavce nepríjemné, sú bezpečným spôsobom, ako ich odradiť od návštevy vášho pozemku.
Aké sú najúčinnejšie vône na odradenie hrabošov?
- Mäta pieporná – jej osviežujúca vôňa je pre hlodavce neznesiteľná. Oplatí sa pestovať mätu piepornú v záhrade a vtláčať jej listy do nôr. Do tunela môžete z času na čas naliať aj niekoľko kvapiek éterického oleja s touto vôňou.
- Cesnak – niekoľko olúpaných strúčikov môžete vtlačiť priamo do diery v zemi. Oplatí sa tiež pripraviť cesnakový vývar tak, že hlavičku nakrájaného cesnaku zalejete 1 litrom vriacej vody. Keď vychladne, nalejete ho do tunela pre hraboša.
- Guľôčky proti moliam – zápach naftalínu je pre hraboše veľmi nepríjemný. Do každej diery v zemi dajte 2 takéto naftalínové guľôčky.
- Škorica – do každej nory nasypte 1 čajovú lyžičku tohto korenia, aby ste škodcov odohnali.
- Káva – jej silný zápach odradí hraboše.

Foto: shutterstock/Amawasri Pakdara
Domáce spôsoby boja proti hrabošom
- Hraboše majú mimoriadne citlivý čuch, ktorý sa dá využiť proti nim.
V záhrade môžete použiť rôzne prípravky so silným zápachom, ktoré títo škodcovia neznášajú. Jedným z najlepších je káva, alebo skôr usadenina, ktorá zostala po príprave tohto nápoja.
- Ak ich systematicky rozsypete na miestach, kde sa hraboše často vyskytujú, hlodavce sa presunú inam.
Je zaujímavé, že týmto zvyškom sa vyhýbajú aj iní škodcovia, najmä vošky, krtkovia a slimáky. Okrem toho kávové zvyšky hnoja pôdu, takže sú prirodzeným a úplne bezplatným hnojivom.
Ako používať kávovú usadeninu na hraboše?
- Nazbierajte ich väčšie množstvo, potom ich odnesiete do záhrady a aplikujete do všetkých dier v pôde.
- Zatlačte ich hlboko, pričom si pomôžte dlhou palicou.
- Každých pár dní môžete pridať ďalšiu dávku usadenín (alebo častejšie, ak pršalo).
Ak vám po raňajkách zostala nedopitá káva (bez mlieka a cukru), môžete ju vyliať tam, kde vidíte stopy po hrabošoch. Treba si uvedomiť, že káva má kyslú reakciu, takže mierne okysľuje pôdu. Pokiaľ ju však použijeme len na vybrané miesta v záhonoch a na trávniku, pôdu v záhrade neznehodnotíme.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vysaďte tieto rastliny do záhrady a škodcovia a hraboše už nebudú problémom
Čo robiť, aby sa hraboše prestali zahrabávať? Táto metóda je spoľahlivá
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.