11.10.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Damian Pawlos).
Je možné pestovať hríby v kvetináči? Ukázalo sa, že áno. Hoci sa hríby spájajú najmä s lesom, môžete ich úspešne pestovať aj na okennom parapete. Zistite, ako im vytvoriť dokonalé prostredie, aby ste si mohli vychutnať istú úrodu bez toho, aby ste museli opustiť dom.

Foto: shutterstock/Damian Pawlos
Pestovanie lesných húb vôbec nie je také náročné, ako sa môže zdať. Môžete to robiť v záhrade, na pozemku, ale aj…. v kvetináči. Hoci si to vyžaduje trochu trpezlivosti, pretože na prvú úrodu budete čakať niekoľko mesiacov, naozaj to stojí za to. Nižšie nájdete potrebné tipy, ako začať s domácim pestovaním húb.
Môžete pestovať hríby v kvetináči? Najprv sa postarajte o mycélium
Ak chcete pestovať hríby na parapete, potrebujete najprv hubovú plodnicu. Nemusíte ju kupovať na internete, pretože si ju môžete ľahko pripraviť sami.
- Po úspešnom zbere húb si odložte jeden veľký, zrelý hríb alebo niekoľko menších, ale dobre vyvinutých.
Len také majú dostatok spór. Pripravte si tiež 50 gramov čerstvých kvasníc a 4 litre prevarenej, vychladnutej vody. To je všetko, čo potrebujete na vytvorenie domáceho kvásku.
- Ak chcete stimulovať spóry v klobúku hríbov, jednoducho ich pomeľte alebo rozmixujte a zmiešajte s kvasnicami a vodou.
- Vznikne akýsi hubový elixír, ktorý treba prikryť gázou alebo viečkom a na dva týždne odložiť na teplé, tienisté miesto.
Počas tejto doby bude pôsobiť a stane sa silným.
- Po uplynutí tejto doby zrieďte odvar v 10 litroch vody a zalejte pôdu v kvetináčoch.
Aby sa hríby cítili ako v lese, rozsypte na ne smrekové ihličie a kôru. Ak všetko pôjde podľa plánu a poskytnete im správne podmienky, prvé plodnice sa môžu objaviť približne po troch až šiestich mesiacoch.
Ako pestujete hríby na parapete? Poskytnite im správne podmienky a získate úrodu
Zabezpečenie správnych podmienok pre hríby nie je zložité. Stačí sa postarať o niekoľko detailov, aby ste sa po niekoľkých mesiacoch mohli tešiť z chutných húb. Čo je pri pestovaní hríbov najdôležitejšie?
- Vhodná pôda. Najlepšia pôda je tá, ktorá je určená na pestovanie húb. Nájdete ju v záhradných centrách. Ak chcete, aby viac pripomínal lesnú pôdu, môžete pridať suché dubové alebo brezové listy a malé množstvo suchého machu.
- Kvetináč. Vyberte veľký, hlboký kvetináč, aby mali hríby dostatok priestoru na rast. Mycélium potrebuje na rast veľa priestoru, preto nešetrite na veľkosti kvetináča. Skvele sa na to hodí napríklad koryto.
- Vhodné podmienky. Hríby sa najlepšie cítia pri teplote 15-17 stupňov, preto neumiestňujte kvetináč na horúce miesto. Priestor by mal byť dobre osvetlený, ale bez intenzívneho priameho slnka. Ďalším dôležitým prvkom je čerstvý vzduch, preto miestnosť často vetrajte.
- Zavlažovanie. Substrát musí byť stále mierne vlhký, ale nesmie v ňom stáť voda. Hríby neznášajú nadmerné zalievanie, preto by sa to malo robiť s mierou. Často kontrolujte vlhkosť pôdy, aby ste sa vyhli premokreniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V čom skladovať sušené huby? Prihoďte dovnútra niekoľko semienok. Inak rýchlo splesnivejú
Kam vyhodiť opadané z ovocia? Kontajner alebo kompostér?
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.