11.12.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/fizkes).
V posledných rokoch sa v médiách čoraz častejšie diskutuje o téme dysfunkčných rodín. Ako môžeme rozpoznať, že sme v detstve vyrastali v takejto domácnosti? Výskumníci z lekárskeho centra Rochesterskej univerzity uviedli 11 príznakov.
Traumy z detstva sa prejavujú aj v dospelosti. Ovplyvňujú nielen vzťahy, ale aj sebadôveru a sebaúctu. Aké signály môžu naznačovať, že sme vyrastali v dysfunkčnej rodine? Túto otázku skúmali vedci z lekárskeho centra Rochesterskej univerzity.
Príznaky, ktoré naznačujú, že máte DDD
Vedci pripomínajú, že ľudia, ktorí vyrastali v dysfunkčných rodinách, môžu v dospelosti trpieť rôznymi psychologickými, emocionálnymi aj fyzickými príznakmi. Zaujímavé je, že sa tak deje aj v situáciách, keď nedokážu presne určiť zážitky, ktoré ich spôsobili. Výskumníci tvrdia, že pochopenie toho, z čoho rôzne správanie alebo črty pramenia, je kľúčom k získaniu sebapoznania a emocionálnej stability. Tu je 11 signálov, ktoré podľa nich môžu naznačovať, že sme vyrastali v dysfunkčnej rodine:
- Vyhýbanie sa konfliktom a nedostatok otvorenej komunikácie, časté tiché dni vo vzťahoch, ktoré vytvárame.
- Nadmerná sebakritika a perfekcionizmus.
- Ťažkosti s vyjadrovaním emócií a pocitov.
- Slabé komunikačné zručnosti.
- Problémy s dôverou k iným ľuďom.
- Sklon k závislostiam od rôznych látok.
- Neschopnosť rozumne hospodáriť s financiami.
- Nadmerné zameranie na svoj vzhľad.
- Tendencia k sociálnej izolácii.
- Problémy s vytváraním citovo zdravých vzťahov.
- Narušený pocit bezpečia.
DDD alebo dospelé deti z dysfunkčných rodín
V poslednom čase sa čoraz častejšie objavuje téma DDD alebo dospelých detí z dysfunkčných rodín. – O dysfunkcii hovoríme vtedy, keď sa v domácnosti vyskytuje fyzické násilie, psychické násilie, závislosti. Ale aj vtedy, keď tam nie je žiadna blízkosť, intimita, citové väzby. Keď sú rodičia príliš kontrolujúci, majú nerealistické očakávania od svojich detí, keď dieťa vyrastá s nedostatkom sebaúcty. Sú to aj rodiny, kde sa potláčajú emócie, popierajú sa problémy a neexistuje komunikácia,“ povedala psychoterapeutka.
Ako však odborníčka zdôraznila v tom istom rozhovore, o dysfunkcii svedčí aj frekvencia správania. – Ak sa napríklad stane, že rodič, ktorý nie je v rovnováhe, na dieťa kričí, ale vo väčšine prípadov sa s ním pokojne rozpráva a ubezpečuje ho o svojej láske a starostlivosti, nie je to takmer žiadna škoda. Na druhej strane, ak to robí veľmi často alebo neustále, hovoríme o toxickom domácom prostredí,“ zdôraznila psychoterapeutka.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Problémy vo vzťahoch budú len spomienkou. Odlomte si vetvičku a vyskúšajte babičkinu metódu
Varovné signály vo vzťahu. Možno je čas ho ukončiť
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.