30.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/bbernard).
Ústna hygiena má zásadný význam pre celkové zdravie, ako aj estetický vzhľad zubov. Preto je mimoriadne dôležité správne čistenie zubov. Pomáha predchádzať zubnému kazu a ochoreniam ďasien, ako aj zabezpečiť žiarivý úsmev. Žiaľ, mnohí ľudia robia pri čistení zubov chyby. Tie môžu viesť k problémom vrátane zožltnutia zubov. Ktorým zlozvykom je lepšie sa vyhnúť? Zistite to.
Čistenie zubov je rutinná a zdanlivo jednoduchá činnosť. Mnohí ľudia ju vykonávajú bez väčšieho premýšľania.
- Spôsob, frekvencia a tiež načasovanie čistenia zubov nie sú bez významu z hľadiska zdravia a vzhľadu zubov.
Každodenná ústna hygiena si vyžaduje informácie a znalosť základov. Bežné chyby tak nebudú súčasťou vašej každodennej starostlivosti o zdravý úsmev.
Čistenie zubov. Lepšie je si to zapamätať. Vyhnete sa problémom
Ústna hygiena ovplyvňuje celkové zdravie organizmu, ako aj žiarivý úsmev. Aby ste sa mohli pochváliť esteticky peknými zubami bez škvŕn a zubného kameňa, je potrebné dbať na niekoľko základných vecí.
- Jednou z nich je frekvencia čistenia zubov. Odporúča sa čistiť si ich aspoň dvakrát denne – ráno po raňajkách a večer pred spaním.
- Primerane časté odstraňovanie zubného povlaku môže výrazne znížiť jeho negatívne účinky.
- Okrem čistenia samotných zubov je dôležité čistiť aj jazyk a medzizubné priestory. Práve tu sa hromadí najviac plaku a baktérií.
- Zuby je dobré čistiť hneď po jedle, aby ste sa postarali o pH v ústach. Existuje však jedna výnimka, na ktorú by ste určite mali pamätať. Len tak si udržíte zuby zdravé a v dobrom stave. Týka sa to kyslých potravín. Patria sem ovocné šťavy a citrusové plody. Ak nechcete poškodiť sklovinu, je najlepšie počkať aspoň 30 minút po zjedení kyslého občerstvenia, než si vyčistíte zuby.
Ako si správne čistiť zuby? Najdôležitejšie body
Pri ústnej hygiene je dôležité si uvedomiť, že nie je dôležité samotné čistenie zubov. Dôležitý je aj spôsob, akým sa vykonáva. Dôležitá je dôkladnosť a technika. Samotná pravidelnosť a frekvencia nestačia na to, aby boli zuby zdravé a sklovina nežltla. K tomu dochádza okrem iného aj nevhodnými návykmi.
- Nedostatočné čistenie zanecháva na zuboch zvyšky jedla. To následne vedie k tvorbe zubného povlaku a trvalému zafarbeniu.
- Častou chybou, ktorú mnohí ľudia úplne ignorujú, je navlhčenie zubnej kefky pred čistením.
Tento malý detail uľahčuje rozotretie zubnej pasty po celom povrchu zubov. To následne prispieva k účinnejšiemu odstráneniu baktérií a zubného povlaku. To však nie je jediná výhoda navlhčenia štetín zubnej kefky. - Vďaka nej je mäkšia, a teda šetrnejšia k ďasnám. Príliš tvrdé čistenie príliš tvrdou zubnou kefkou totiž vedie k obrusovaniu skloviny. Taktiež spôsobuje obnažovaniu citlivých zubných krčkov. Preto je lepšie sa tomu vyhnúť.
Výsledkom pravidelného a dôkladného čistenia zubov budú dlhodobo zdravé a oveľa žiarivejšie zuby. Nevyčistené a zanedbané zuby budú matnejšie a žltšie, preto je lepšie sa tomu vyhnúť a dodržiavať základné zásady ústnej hygieny.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Natriem si ním zuby a nanesiem rúž. Geniálny trik vizážistov na „špinavý“ problém tisícok žien
Fluorid: zdravý alebo nie? Pre zuby je nenahraditeľný
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.