11.11.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Maria Aloisi).
Raz týždenne, dvakrát mesačne alebo len vtedy, keď začne zapáchať? Na otázku, ako často meniť posteľnú bielizeň, neexistuje jednoznačná odpoveď, ale stojí za to si uvedomiť, ako môže nedostatočná hygiena v tejto oblasti negatívne ovplyvniť naše zdravie.

Foto: shutterstock/Maria Aloisi
Prečo by ste mali vymeniť posteľnú bielizeň za čistú?
Čistá, voňavá a práve vypraná posteľná bielizeň vám určite spríjemní nočný odpočinok. Ak predpokladáme, že náš spánok trvá osem hodín, potom sa posteľná bielizeň dotýka našej pokožky približne 240 hodín mesačne. Preto by sme mali mať na pamäti, že špinavá a spotená posteľná bielizeň je živnou pôdou pre roztoče a mikroorganizmy, ktoré môžu prispieť k zhoršeniu stavu našej pokožky a negatívne ovplyvniť ďalšie, so zdravím súvisiace aspekty.
Pri dotyku posteľnej bielizne s pokožkou dochádza k minimálnemu treniu, čo umožňuje, aby sa naša epiderma usadzovala v tkanine. Keď sa k tomu pridá prach, omrvinky jedla alebo mačacie či psie chlpy, vznikajú ideálne podmienky na rast neviditeľných roztočov a v extrémnych prípadoch aj plesní.
Roztoče v posteľnej bielizni môžu zhoršiť príznaky alergie, zvýšiť riziko astmy a atopickej dermatitídy.

Foto: shutterstock/Elizaveta Galitckaia
Ako často si mám meniť posteľnú bielizeň za čistú?
Mnoho ľudí predpokladá, že mesiac používania jednej posteľnej bielizne je vhodný čas na jej vypranie a výmenu za čistú. Odborníci v oblasti hygieny, zdravého spánku a alergii sú však v tejto otázke radikálnejší.
Niektorí poukazujú na to, že posteľnú bielizeň by sme mali meniť raz za týždeň, zatiaľ čo iní sú presvedčení, že by sa to malo robiť raz za dva týždne. Na jar a v lete, keď sú vysoké teploty, ktoré podporujú potenie, by sa mala posteľná bielizeň meniť za čistú aspoň raz týždenne.
Pri rôznych typoch infekcií sa odporúča meniť posteľnú bielizeň týždenne. Čerstvá a čistá posteľná bielizeň nielenže zvyšuje naše pohodlie, ale znižuje aj riziko šírenia baktérií a vírusov. Samozrejme, aj alergici by mali dbať na pravidelnú a častú výmenu posteľnej bielizne.
Na výmenu za čistú posteľnú bielizeň by sa nemalo zabúdať ani v prípade malých detí a seniorov. Platí to aj pre dospievajúcich počas puberty, pretože ich mazové žľazy produkujú veľké množstvo mazu, čo podporuje mastnú pokožku hlavy, ktorej následkom je zlá obliečka na vankúš.
Pri akej teplote by sa mala prať posteľná bielizeň, aby sa zbavila roztočov a mikroorganizmov?

Foto: shutterstock/nito
Pranie posteľnej bielizne pri správnej teplote má veľký vplyv na to, aby sa tkanina zbavila roztočov a mikroorganizmov. Samozrejme, nedá sa povedať, že by sme sa na 100 % zbavili „neželaných hostí“ z našej posteľnej bielizne, ale pranie pri dostatočne vysokej teplote rozhodne znižuje riziko ich prežitia počas procesu.
Posteľnú bielizeň z bavlny a ľanu sa odporúča prať pri 60 °C. Mäkšie a citlivejšie tkaniny by sa mali prať pri nižšej teplote 40 stupňov C. Pred nastavením teploty v práčke si však overte odporúčania výrobcu posteľnej bielizne.
Po vypraní a dôkladnom vysušení posteľnej bielizne je vhodné ju aj vyžehliť pri teplote 100 °C, pokiaľ výrobca neuvádza kontraindikácie.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Posteľná bielizeň bude voňať a žlté škvrny zmiznú. Počas prania nalejte do odmerky
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.