25.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Simol1407)
Stará zemina je stále cenným zdrojom. Namiesto plytvania ňou ju môžete použiť mnohými spôsobmi na opätovnú podporu rastu rastlín. Na obnovenie štruktúry pôdy a jej obohatenie o potrebné zložky stačí niekoľko jednoduchých krokov. Vďaka tomu bude opäť ideálna na výsadbu rastlín, kvetov a dokonca aj zeleniny. Zistite, na čo všetko sa dá stará pôda použiť a ako ju správne pripraviť pre nové plodiny.
Na čo sa dá použiť stará pôda?
Stará zemina, hoci časom stráca svoje výživné vlastnosti, sa dá stále cenne využiť.
- Namiesto vyhodenia ju môžete pridať do kompostu, kde sa spolu s organickými zvyškami premení na úrodné hnojivo.
- Je tiež skvelá na zlepšenie štruktúry pôdy v záhrade – zmiešaná s ťažkou pôdou zvyšuje jej priepustnosť a v prípade piesočnatej pôdy zadržiava viac vlhkosti.
- Starú zeminu možno použiť aj ako drenážnu vrstvu na dne nových kvetináčov, aby sa zlepšil prietok vody a zabránilo sa hnilobe koreňov.
Ak uvažujete o pestovaní zeleniny, zeminu môžete opätovne použiť zmiešaním s kompostom alebo čerstvou zeminou, aby ste obohatili jej štruktúru. Na jeseň sa bude výborne hodiť ako základ na pestovanie kôpru, petržlenu alebo reďkovky. Pôdu môžete tiež rozprestrieť okolo záhonov ako mulč, ktorý pomôže udržať vlhkosť a obmedzí rast buriny. Stará zemina z kvetináčov tak dostane nový život a podporí naše pestovanie a zároveň zníži množstvo odpadu.
Ako pripraviť starú zeminu pre nové plodiny?
- Najprv odstráňte všetky korene, stonky a listy. Organické zvyšky v pôde môžu viesť k hubovým chorobám a škodcom, ktoré môžu ovplyvniť budúce plodiny. Vyčistená pôda bude homogénnejšia a pripravená na ďalšiu prácu.
- Po odstránení zvyškov rastlín prevzdušnite pôdu, ktorá sa mohla počas sezóny zhutniť a stať sa menej priepustnou pre vzduch a vodu. To sa vykoná prekopávaním pôdy alebo jej ručným drvením. Dobre prevzdušnená pôda podporuje zdravý rast koreňov.
- Dezinfekciou pôdy môžeme minimalizovať riziko výskytu chorôb rastlín a škodcov. Na tento účel rozložíme pôdu na plech a vložíme ju do rúry vyhriatej na 80 – 90 °C približne na 30 minút. Tým sa zničia patogény, škodcovia a semená burín. Pôdu môžete dezinfikovať aj pomocou pary, a to tak, že ju na približne 30 minút umiestnite nad vriacu vodu. Dobrý nápad bude aj použitie fungicídov a insekticídov dostupných v záhradkárskych obchodoch.
Použitá zemina v kvetináčoch stratila veľkú časť živín, ktoré rastliny spotrebovali. Preto je potrebné obohatiť ju o nové minerály a živiny. Pridaním kompostu zvýšite obsah humusu a zlepšíte štruktúru a úrodnosť pôdy.
- Vermikulit alebo perlit pomôžu udržať vlhkosť a prevzdušnia pôdu.
- Na druhej strane organické hnojivá vo forme kostnej múčky, múčky z morských rias alebo granulovaného hnoja dodajú dusík, fosfor a draslík – prvky nevyhnutné pre rast rastlín.
Takto pripravená pôda by sa mala skladovať na suchom, dobre vetranom mieste v uzavretých vreciach alebo nádobách. Tým sa ochráni pred vlhkosťou, škodcami a nadmerným zhutnením štruktúry. Ak bola pôda intenzívne využívaná predchádzajúcimi rastlinami, môžete zvážiť jej zmiešanie s novou pôdou. Takáto zmes umožňuje lepšiu rovnováhu živín a zlepšuje štruktúru pôdy. Odporúča sa pomer 50/50 (stará a nová pôda).
Musí mať každý kvetináč drenážne otvory?
Pre väčšinu rastlín sú drenážne otvory základom zdravého rastu. Prebytočná voda voľne odteká, takže korene sú chránené pred hnilobou a majú prístup ku kyslíku. Bez toho riskujeme zaplavenie koreňového balu, čo vedie k vážnym problémom s rastlinami. Existujú však aj výnimky – niektoré rastliny, napríklad sukulenty, si vystačia s menším množstvom vody, ale aj tie potrebujú účinnú drenáž.
Kúpili ste si kvetináč bez dier? Môžete si ich ľahko vyrobiť sami pomocou základného náradia. Ak však nechcete zničiť estetiku kvetináča, dobrým riešením je použiť drenážnu vrstvu z keramzitu alebo perlitu. Tá zabráni tomu, aby sa korene „utopili“ v prebytočnej vode. To sa zvyčajne prejaví vädnutím listov a postupným odumieraním rastliny. Nezabudnite tiež pravidelne meniť substrát, aby mala rastlina vždy zdravé podmienky na rast.
Redakcia vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Paradajky sú zozbierané, ale čo kríky? Nevyhadzujte ich. V záhrade ich môžete využiť tromi spôsobmi
Práce v záhrade a v sade na poslednú chvíľu. Nenechajte si ich ujsť v septembri
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.