02.09.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/FotoDuets).
Čistenie dlaždíc v kúpeľni či kuchyni nie je našou obľúbenou úlohou. Chemické čistiace prostriedky často zanechávajú škaredé šmuhy, no špina nezmizne. V tejto situácii stojí za to použiť domáce opravné prostriedky. Stoja centy a robia zázraky.
Dlaždice sú obľúbeným dokončovacím materiálom, ktorý sa zvyčajne nachádza na podlahe a stenách v kúpeľni alebo kuchyni. Niektorí ľudia idú ďalej a dláždia aj podlahy predsiene či obývačky. Je to skutočne veľmi elegantný prvok interiérového dizajnu, ktorý sa však veľmi ťažko čistí. Na odstránenie nečistôt a dodanie krásneho lesku dlažbe nestačí len behať mopom po dlažbe. Zistite, ako ich efektívne vydrhnúť, aby ste sa vždy tešili z čistej a lesklej podlahy.
Ako umývať obkladačky v kúpeľni, aby sa leskli? Vyskúšajte tento domáci liek
V obchodoch nájdete množstvo hotových čistiacich prostriedkov a oplachovacích prostriedkov určených na dôkladné čistenie podlahy. Bohužiaľ, nie vždy sa to podarí. Zatiaľ čo s jednoduchými dlaždicami nie je problém, s dekorovanými alebo matnými materiálmi sa vec stáva zložitejšou. Potom chemické prostriedky nemusia stačiť. Domáce opravné prostriedky budú v tejto situácii fungovať oveľa lepšie. Sú oveľa lacnejšie, ľahko sa pripravujú a poskytujú úžasný efekt.
Jednou z takýchto zmesí je kombinácia vody a draselného mydla. Výsledná hmota dlažbu nielen vyčistí, ale má aj antibakteriálne vlastnosti a ochráni škárovaciu hmotu proti plesniam. Stačí naliať do vedra vlažnú vodu a rozpustiť v nej kocku mydla. Výslednou hmotou umyte podlahy a počkajte, kým nezaschne.
Čo je dobré na čistenie škárovacej hmoty? Táto náprava stojí centy
Pri umývaní stien a podláh sú dôležité nielen samotné obklady, ale aj spoje, ktoré ich spájajú. Práve tu sa usadzuje väčšina nečistôt a vzniká pleseň. Čierne zvyšky sú obzvlášť viditeľné vo svetlých povrchových úpravách a je veľmi ťažké sa ich zbaviť. Nie je to však nemožné.
V tomto prípade budete potrebovať sódu bikarbónu. Do pohára nasypte balenie sódy a zalejte vodou. Potom miešame, kým sa v nádobe nevytvorí hustá kaša. Pomocou lyžice alebo starej zubnej kefky nanesieme prípravok na škáry a následne ho špongiou dôkladne votrieme do povrchu. Tmavé škvrny zmiznú mihnutím oka a po plesni nezostane ani stopa. Pre lepšie výsledky môžete rozpustiť sódu bikarbónu vo vedre s vodou a umyť celú podlahu a dlažbu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pripálená žehlička už nebude problém. Stačí ju votrieť do povrchu