Objavte v sebe ženskú vášeň
- svoju hybnú silu.

Logo

„Bez vášne nemáte energiu.
Bez energie nemáte nič.“

Warren Buffet

Zaujímavosti, Zdravie,

Koľkokrát denne by mal senior jesť? Stojí za to dodržiavať jedno pravidlo

31.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/And-One). Strava seniorov. Ako by mala vyzerať? Koľko jedál denne by mali starší ľudia zjesť? S pribúdajúcim vekom sa potreba základných živín mení. Okrem...

31.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/And-One).

Strava seniorov. Ako by mala vyzerať? Koľko jedál denne by mali starší ľudia zjesť? S pribúdajúcim vekom sa potreba základných živín mení. Okrem toho starší ľudia často trpia rôznymi ochoreniami. Zmenou stravy ich môžete zmierniť alebo im predísť. To je jeden z dôvodov, prečo je pre seniorov taká dôležitá dobre zvolená strava.

Ako by mala vyzerať? Koľko jedál denne by mali starší ľudia zjesť? S pribúdajúcim vekom sa potreba základných živín mení.
Foto: shutterstock/And-One

Strava seniorov by mala byť vyvážená a prispôsobená ich individuálnym potrebám. Okrem iného je dôležité zohľadniť ochorenia alebo choroby, ktorými starší človek trpí, ako aj jeho kalorické potreby.

Na zostavenie ideálneho jedálneho lístka pre seniorov sa odporúča poradiť sa s lekárom alebo dietológom.

Starší ľudia by mali pravidelne piť vodu. Nie sú takí smädní ako kedysi. Preto je o to dôležitejšie dbať na ich dobrú hydratáciu.

Častejšie, ale menšie jedlá. Pre zdravých seniorov to funguje najlepšie

Spomalenie metabolizmu alebo zníženie chuti do jedla. Strava seniorov by mala reagovať na zmeny, ktoré sa v tele objavujú s vekom. Preto by strava starších ľudí mala vyzerať trochu inak ako strava mladších ľudí. Najdôležitejšie je zabezpečiť, aby boli jedlá predovšetkým vyvážené a pestré. To bude mať určite pozitívny vplyv na pohodu a zdravie.

Spomalenie metabolizmu alebo zníženie chuti do jedla. Strava seniorov by mala reagovať na zmeny, ktoré sa v tele objavujú s vekom.
Foto: shutterstock/Jan Mika

Okrem stravy pomôže k udržaniu zdravej telesnej hmotnosti aj každodenná fyzická aktivita.

Strava seniorov – základné zásady

Strava pre starších ľudí musí zohľadňovať ich individuálne potreby. Často súvisia s ochoreniami alebo ťažkosťami, ktorým senior čelí. Preto je vhodné konzultovať túto záležitosť s lekárom alebo dietológom. Najmä ak trpia cukrovkou alebo aterosklerózou.

Priemerná kalorická potreba seniorov je vo všeobecnosti 1500-1700 kcal u žien a 1800-2000 kcal u mužov. Kalorická potreba by sa mala určiť individuálne pre každú osobu. Možno to urobiť pomocou kalkulačiek dostupných na internete alebo sa opýtať zdravotnej sestry či všeobecného lekára alebo navštíviť dietológa.

Pri zostavovaní jedálneho lístka pre seniorov je dôležité zohľadniť niekoľko kľúčových bodov. Prvým je pravidelné pitie vody a nesýtených nápojov. Patria sem aj čerstvé šťavy alebo mliečne nápoje.

Ďalším dôležitým pravidlom je obmedziť príjem soli a ostrého korenia. Ideálnou náhradou sú bylinky. Seniori by mali pravidelne konzumovať aj ryby (cenný zdroj vitamínu D) a mliečne výrobky. Mäso a údeniny však používajte s mierou. Seniori by sa mali vyhýbať aj ťažko stráviteľným potravinám a alkoholu.

Čo by mal mať senior na tanieri?

Odborníci odporúčajú, aby jedlo seniorov obsahovalo vitamíny A, D, C a E, ako aj draslík, horčík, vápnik a železo. V každodennom jedálničku by sa mali vyhýbať aj nápojom, ako sú káva, čaj a perlivé nápoje. Tie môžu brániť vstrebávaniu uvedených vitamínov a minerálov.

V jedálnom lístku by nemala chýbať zelenina a ovocie. Mali by byť nevyhnutnou súčasťou denného jedálneho lístka. Ako hlavné jedlo aj ako občerstvenie. Môžu sa konzumovať surové alebo vo forme smoothies a krémových polievok.

V jedálnom lístku by nemala chýbať zelenina a ovocie.
Foto: shutterstock/alicja neumiler

Ďalším kúskom výživovej skladačky sú mliečne výrobky, ktoré dodávajú vápnik. Ten je veľmi potrebný najmä v tomto veku. Tu sú najlepšie jogurty, kefír, odtučnený biely syr alebo tvaroh.

Súčasťou stravy by mali byť aj výrobky z obilnín. Najlepšie je vyberať celozrnné. Tie sú menej spracované. Do zoznamu patrí celozrnný chlieb, graham, krúpy (jačmenné alebo pohánkové), ovsené alebo jačmenné vločky, hnedá ryža alebo celozrnné cestoviny.

Seniori by mali do svojho jedálnička zaradiť aj semienka, orechy a rastlinné tuky. Na druhej strane je dobré vyhýbať sa vyprážaným jedlám. Voliť by mali ryby a chudé mäso pripravené v rúre alebo na pare.

Seniori by mali do svojho jedálnička zaradiť aj semienka, orechy a rastlinné tuky.
Foto: shutterstock/Dionisvera

Starším ľuďom sa odporúča napríklad diéta DASH. Tá pomáha znižovať vysoký krvný tlak alebo mu predchádzať. Podľa tejto diéty sa vyhýbajte kokosovému oleju, palmovému oleju, nápojom sladeným cukrom, soli, tučnému mäsu alebo mliečnym výrobkom, ako sú syry a plesňové syry. Okrem toho by sa mali obmedziť sladkosti. Najmä vysoko spracované sladkosti. Tie obsahujú aj trans-tuky.

Koľkokrát denne by mal senior jesť?

Seniori by mali jesť 5 až 6 krát denne. Platí tu dôležité pravidlo. „Je lepšie jesť menej, ale častejšie.“ Tento rytmus zlepšuje trávenie. Pritom sa dá predísť zápche, poruchám trávenia alebo páleniu záhy. Dôležité je aj to, aby aspoň jedno z denných jedál bolo teplé.

Vodu je potrebné pravidelne dopĺňať medzi jednotlivými jedlami. Starší ľudia nepociťujú smäd v takej miere ako mladší, preto je oveľa menej pravdepodobné, že siahnu po vode. To je chyba.

Starší ľudia nepociťujú smäd v takej miere ako mladší.
Foto: shutterstoch/iravgustin

Môže to viesť k oveľa rýchlejšej dehydratácii s viacerými dôsledkami vrátane poruchy funkcie všetkých orgánov. Nepravidelné pitie vody môže viesť k problémom s močovými cestami a trávením, ako aj k zhoršeniu kognitívnych funkcií.

Muži by preto mali denne vypiť 2,5 litra alebo 10 pohárov vody. Ženy 2 litre alebo 8 pohárov vody. Najlepšie je vybrať si minerálnu alebo pramenitú vodu. Doplnkom môžu byť aj čerstvo vylisované šťavy, kompót alebo mlieko.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nielen práca a stres. Tieto faktory spôsobujú psychické vyčerpanie

Päť jednoduchých návykov, ktoré zlepšujú funkciu mozgu. Neurovedkyňa radí, ako predchádzať demencii


Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.



Odporúčame

Pridajte jablko, mrkvu a pite denne. Šťava na báze „červeného zlata“ naštartuje lenivé črevá

11.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Esin Deniz). Zeleninové šťavy sú ešte zdravšie ako ovocné. Majú menej kalórií a sú bohaté na množstvo vitamínov a…

Pijete vodu z nakladaných uhoriek? Zistite, či je taká zdravá, ako sa o nej hovorí

10.9.2024. Redakcia Vášeň v tebe (Foto/shutterstock/Ana_Malee). Sezóna výroby zaváranín je v plnom prúde. Mnoho ľudí zavára uhorky. Niektorí túto zeleninu nielen jedia, ale potom aj…

Do rannej kávy si nasypte čajovú lyžičku. Posilníte si imunitu a váha pôjde dole

9.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/kwikas). Káva je veľmi obľúbený nápoj, bez ktorého si mnohí ľudia nevedia predstaviť deň. Poteší svojou chuťou, ako aj…

Oplatí sa zbierať gaštany? Majú jednu prekvapivú výhodu

8.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/DorinPester). Už o chvíľu sa na Slovensku začne sezóna gaštanov. Ako každý rok, väčšina z nás sa vydá do…

Tento čas je najlepší na pitie kávy. Dietológ vysvetľuje prečo

8.9.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Body Stock). Káva nás sprevádza každý deň. Existuje čoraz viac dôkazov o tom, že káva nie je len skvelým…

Auto Trendy

Mini sťahuje 140 000 elektromobilov kvôli riziku požiaru batérie

11.9.2024 Redakcia Auto trendy - Dcérska spoločnosť BMW Mini sťahuje všetky elektricky poháňané modely Cooper SE prvej generácie na celom svete z dôvodu možného nebezpečenstva požiaru. Izolácia vysokonapäťovej batérie vo…

Autá z Číny - čo si o nich myslia Rusi?

11.9.2024 Redakcia Auto trendy - Rusko je najväčším zahraničným trhom pre automobily z Kráľovstva stredu. Aká je súčasná situácia a ako sa zmenil postoj Rusov k čínskym automobilom?

Tisíce prepustených pracovníkov v priemysle. Elektromobilita ublíži

11.9.2024 Redakcia Auto trendy - Automobilový priemysel čelí jednej zo svojich najväčších výziev: prechodu na elektromobily, ktorý si vyžaduje obrovské investície a zníženie nákladov. Krízu už pociťujú mnohé odvetvia, pričom…

Takto sa v priebehu rokov zmenil dojazd elektromobilov. Od roku 2010 je to obrovský skok.

11.9.2024 Redakcia Auto trendy - Nemecký ADAC už roky testuje elektromobily na dojazd na plné nabitie. Ako sa tento parameter v priebehu rokov zmenil? Takto

Nový Citroen C5 Aircross nebude postavený na platforme nízkonákladového vozidla. Aký bude?

11.9.2024 Redakcia Auto trendy - Citroen, ktorý chce byť nízkonákladovou značkou skupiny Stellantis, pripravuje novú generáciu modelu C5 Aircross. Nový automobil nahradí aj vlajkový model výrobcu. Aký bude?

Sú bezpečnostné pásy pre cestujúcich na zadných sedadlách povinné?

11.9.2024 Redakcia Auto trendy - Vodiči musia mať zapnutý bezpečnostný pás vždy, keď si sadnú za volant vozidla. Platí pravidlo pripútania aj pre cestujúcich na zadných sedadlách?

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov