12.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Parilov).
Tuje sú na Slovensku veľmi obľúbené kríky, ktoré nielen zdobia záhradu, ale slúžia aj ako prirodzený živý plot. Túto rastlinu si často vyberajú milovníci zelených oáz pre jej nízke nároky na údržbu a vysokú odolnosť voči poveternostným podmienkam. Ak sa však chcete tešiť zo zdravo rastúcej tuje, nesmiete zabudnúť na určité ošetrenie, ktoré by sa malo vykonať do konca augusta.
Ako sa máte správne starať o tuje?
Tuja je nepochybne kráľovnou slovenských záhrad a dvorov. Dokonale splýva s ostatnými rastlinami a nie je náročná na pestovanie. Okrem toho dobre znáša nepriaznivé poveternostné podmienky a má rýchle regeneračné vlastnosti.
Najobľúbenejšími odrodami živých plotov je tuja západná, ktorá dokonale funguje ako prírodný živý plot a stará sa o vaše súkromie. Na druhej strane, guľovitá odroda tejto rastliny, tuja Danica, môže poskytnúť krásne spestrenie v záhrade.
Hoci je tuja odolná rastlina, ktorá dokáže čeliť najrôznejším hrozbám, neznamená to, že nemusíte vynaložiť minimálne úsilie na jej správnu starostlivosť.
Pri rozhodovaní o výbere tuje do záhrady musíte mať na pamäti, že rastlina má plytký koreňový systém a že najefektívnejšie absorbuje živiny z pôdy, ak ju zasadíte do kyslej pôdy.
Hnojenie tuje, ktoré by sa malo vykonávať trikrát ročne – na jar – začiatkom mája, v lete – začiatkom júla a na jeseň – koncom septembra/začiatkom októbra.
Na jar a v lete by malo obsahovať hnojivo pre tuje najmä dusík a ďalšie makro- a mikroživiny potrebné pre správny rast rastliny. Naopak, na jeseň upustite od hnojenia dusíkom a nahraďte ho živinou s dostatkom fosforu a draslíka.
Kedy a ako prerezávať tuje?
Jedným z nevyhnutných zákrokov na dokonalé tvarovanie rastliny a jej posilnenie je prerezávanie. Prerezávanie tují podporuje zahusťovanie kríka a zároveň chráni tuje pred prílišným rastom konárov, čím im dodáva estetický vzhľad.
Stromy, ktoré tvoria živý plot, by sa mali strihať trikrát ročne. Prvý rez sa vykonáva na jar – na prelome marca a apríla. Vtedy sa zbavíte vetvičiek, ktoré počas zimy najviac utrpeli. Odborníci neodporúčajú strihať tuje, ktoré rastú menej ako rok a sú nižšie ako 1,5 metra, pokiaľ nejde o trpasličiu odrodu.
Druhý rez by sa mal vykonať v júni a zamerať sa na odstránenie tmavého porastu. Tretí a posledný rez v roku sa vykonáva v auguste. Augustový rez je veľmi dôležitý, pretože je to posledný termín na to, aby výhonky pred zimou ožili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Hnednú tuje v záhrade? Existuje na to jednoduchý a lacný spôsob