11.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/fietzfotos).
Levízia je malá populárna rastlina, ktorá sa pomaly začína objavovať v slovenských záhradách. Má úžasné vlastnosti, pretože ju nezastraší ani sucho, ani útok nenásytných slimákov. Ako vysádzať levíziu? Zaveďte ju do svojich záhonov a každý pri pohľade na ňu padne od radosti.
Levízia prišla na Slovensko z horských oblastí Severnej Ameriky. Vyznačuje sa krásnymi farebnými kvetmi v odtieňoch ružovej, oranžovej, žltej a bielej farby. Dobre sa cíti v záhrade na záhonoch aj v kvetináči na balkóne, takže môže byť skvelou rastlinou na výzdobu tohto priestoru. Ako pestujete levízu? Nižšie nájdete niekoľko tipov.
Akú pôdu má rád levízia? Poskytnite jej najlepšie podmienky na rast
Levízia je malá, ale veľmi statná rastlina, ktorá dorastá do výšky 20 cm. Kvitne od mája do júna, hoci niekedy vytvára nové kvety aj v septembri. Vďaka dužinatým listom je schopná uskladňovať vodu, aby prežila obdobia sucha. Nemá vysoké nároky na údržbu, takže jej ľahko zabezpečíte vhodné podmienky na rast. Vysieva sa na jeseň do vlhkého substrátu. Rastlina potrebuje premrznutie, preto musia semená ležať v pôde aj cez zimu. Najlepšie rastie na dobre oslnených miestach. Má rada vyvýšené záhony a priepustnú, kyprú pôdu. Pôdu je dobré prekopať a zmiešať s pieskom alebo štrkom.
Čerstvo po zasiatí levízií zabezpečte ich riadne zalievanie. Dospelé rastliny by sa nemali prelievať, pretože prebytok vody poškodzuje korene. Zabezpečte, aby bol substrát mierne vlhký, ale len počas intenzívneho rastu a kvitnutia. Rastlina vykazuje značnú toleranciu voči nízkym teplotám, ale je vhodné ju pripraviť na zimu. Na tento účel prikryte kvety slamou alebo agrovláknom, aby boli chránené pred vetrom a mrazom.
TIP! Levíziu je najlepšie hnojiť na jar živinami s nízkym obsahom dusíka. Ak má tohto prvku nadbytok, prestane kvitnúť a stane sa menej odolnou voči mechanickému poškodeniu, ako je vietor a dážď.
Čo je dobré proti voškám? Domáce prostriedky na ochranu levízie
Levízia je odolná voči útokom slimákov. To všetko vďaka jej hrubým a mäsitým listom, ktoré nedokážu skonzumovať. Okrem toho suchá pôda, ktorú majú kvety rady, odrádza mäkkýše od návštevy týchto krásnych rastlín. Bohužiaľ, vošky proti tomu nič nenamietajú a s radosťou sa na rastline priživujú. V boji proti nim je vhodné použiť niektorý z domácich postrekov, ktoré si s nevítanými nájomníkmi poradia v okamihu.
- Do nádoby na postrek nalejte jeden a pol litra vody, niekoľko kvapiek tekutého mydla a dve polievkové lyžice rastlinného oleja. Zmiešaný roztok nastriekajte na rastlinu raz týždenne. Keď sa vošky odsťahujú, vykonajte preventívny postrek raz za mesiac.
- Čajovú lyžičku sivého mydla rozpustite v litri prevarenej vody a nalejte do fľaše s rozprašovačom. Postriekajte listy najmä v spodných častiach listov a kvetov, kde sa vošky rady zhromažďujú. Aplikujte raz týždenne, pričom dbajte na to, aby ste listy nevysušili.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Výborne znáša sucho a miluje blízkosť kameňov. Levízia je skvelou voľbou do skalky
Tieto kvety budú kvitnúť až do mrazov. Jednoduchý trik od mojej babičky