09.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pexels/Valeriia Miller).
Káva je nápoj, ktorý si mnohí ľudia vychutnávajú každý deň a nevedia si bez nej predstaviť svoje ráno. Oplatí sa však vedieť, koľko šálok tohto aromatického nápoja môžeme vypiť, aby nášmu telu prospel a neuškodil. Vysvetľujeme podľa odborníkov denný limit kofeínu, ktorý by sme mali dodržiavať.
Káva je bežnou súčasťou dňa mnohých ľudí. Avšak aj napriek tomu, že nás často zachráni, keď sme ospalí a unavení, oplatí sa vedieť, aký je denný limit na konzumáciu tohto nápoja. Jeho dodržiavaním zabezpečíme, že káva bude mať pozitívny vplyv na náš organizmus a nebude mu škodiť. Prezradíme vám, koľko kávy môžete denne vypiť.
Koľko kávy by sme mali denne vypiť?
Káva by sa mala konzumovať v bezpečných množstvách. Čo to v praxi znamená? Podľa US Food and Drug Administration (FDA) môžu zdraví dospelí bezpečne skonzumovať až 400 mg kofeínu denne.
V praxi to teda znamená, že denne môžeme vypiť asi 3-4 šálky tohto aromatického nápoja. Samozrejme záleží aj na tom, koľko kofeínu je v danej šálke, čo sa líši v závislosti od spôsobu prípravy a druhu kávy.
Napríklad jedna šálka filtrovanej kávy obsahuje približne 140 mg kofeínu, zatiaľ čo espresso obsahuje 63 mg. Čo sa týka dvojitého espressa, bude obsahovať približne 125 mg kofeínu. Instantná káva zase obsahuje od 30 do 90 mg kofeínu na šálku.
Aké sú výhody pravidelného pitia kávy?
Káva je nielen skvelým stimulantom, ale má aj mnoho ďalších cenných vlastností, ktoré priaznivo vplývajú na naše zdravie. Tento nápoj je bohatý na antioxidanty vrátane kyseliny chinovej, kyseliny kávovej a kyseliny chlorogenovej. Podporujú odstraňovanie voľných radikálov z tela.
Okrem toho káva obsahuje aj malé množstvo vitamínov, vrátane B3 a B5, ako aj niacínu. Zároveň je zdrojom draslíka, horčíka a zinku. Navyše, podľa vedcov z Harvardu vám pravidelné pitie 4 šálok kávy môže tiež pomôcť schudnúť, pretože pomáha znížiť hladinu telesného tuku takmer o 4 %.
Okrem toho kofeín zrýchľuje metabolizmus, čo sa premieta aj do počtu spálených kalórií. Okrem toho pitie kávy znižuje chuť do jedla. Preto je cenným nápojom pri redukčnej diéte.
Káva má pozitívny vplyv aj na činnosť mozgu. Výskumy ukazujú, že kofeín skracuje náš reakčný čas až o 10%. Navyše stimuláciou mysle zlepšuje našu krátkodobú pamäť a uľahčuje koncentráciu.
Prečo by sme nemali piť príliš veľa kávy?
Kofeín v nadmerných množstvách môže mať na naše telo veľký vplyv. Jeho nadbytok môže viesť k nespavosti, zvýšenému nervovému vypätiu či zvýšenému krvnému tlaku. Navyše, príliš veľa kávy môže spôsobiť úzkosť a strach a spôsobiť závraty.
Okrem toho stojí za to vedieť, že káva by sa nemala piť na prázdny žalúdok. Podľa odborníkov táto prax negatívne ovplyvňuje hladinu glukózy v krvi. Mali by sme si uvedomiť aj to, že kofeín začne pôsobiť približne pol hodiny po vypití kávy a medzi šálkami by sme mali počkať približne 4-5 hodín.
Kto nemôže piť kávu?
Nie každý však môže piť kávu. Pre mnohých ľudí je to faktor, ktorý zosilňuje prejavy refluxu a prispieva k vzniku žalúdočných vredov. Najmä pri pití nalačno.
Kofeín sa neodporúča ľuďom, ktorí trpia gastrointestinálnymi ochoreniami. Obmedziť konzumáciu kávy by mali aj tehotné ženy. V ich prípade treba dennú dávku znížiť na polovicu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pridajte si trochu do rannej kávy. Zlepší chuť a urýchli metabolizmus
Dodržiavate tieto pravidlá? Tu je 5 príznakov, že starnete zdravo