09.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Andrey_Popov).
Uteráky používame každý deň, takže pravidelne prichádzajú do kontaktu s našou pokožkou. Preto by sme mali vedieť, ako často ich vymieňať a ako sa o ne starať, aby sme sa vyhli infekcii a podráždeniu. Poradíme vám, ako často by ste mali uterák meniť, aby ste sa vyhli prenosu choroboplodných zárodkov a mikroorganizmov na vašu pokožku, a tiež vám vysvetlíme, ako správne prať tento typ látky.
Nepravidelná výmena uteráka môže prispieť nielen k zhoršeniu stavu pokožky, ale aj k rozvoju mnohých chorôb. Preto sa oplatí vedieť, ako často vymieňať uterák, aby bol po kúpaní čistý. Poradíme vám, ako často to robiť a ako si uteráky prať, aby boli čisté a hygienické.
Ako často by sme mali meniť uterák?
Uteráky po kúpeli absorbujú veľa vody, čo znamená, že zostávajú vlhké po mnoho hodín. Toto je ideálne prostredie pre nežiaduce baktérie. Navyše si pri utieraní tela musíme uvedomiť, že na každom centimetri tela je 19 miliónov kožných buniek a 650 potných žliaz. Mŕtve bunky tvoria 20 vrchných vrstiev kože.
Časť z nich sa odstráni v sprche, ale zvyšok príde do kontaktu s našimi uterákmi. Preto je mimoriadne dôležité pravidelne vymieňať uteráky. Podľa The American Cleaning Institute by ste mali uterák vyprať po troch použitiach. Preto by sa pri každodennom sprchovaní mal vymeniť aspoň dvakrát týždenne. Zbavíte sa tak mikróbov, ktoré sa tam začínajú hromadiť.
V niektorých situáciách však odborníci odporúčajú meniť uteráky častejšie. Týka sa to napríklad uterákov používaných na utieranie potu v posilňovni. Mali by sa umyť po jednom použití. Okrem toho ich nikdy nenechávajte v športovej taške.
Okrem toho by mal byť každý uterák, ktorý prišiel do kontaktu s akoukoľvek telesnou tekutinou, okamžite vymenený. Navyše, ak je v našej kúpeľni vlhkosť, uteráky by sme mali vymeniť už po jednom použití. To isté platí, ak nás trápi ekzém alebo máme citlivú pokožku. Potom by sme mali uterák tiež vyprať po každom použití.
Nezabúdajme ani na dôkladné vysušenie uterákov po každom kúpaní. Ak je to možné, vystavte ho čerstvému vzduchu. To pomôže zastaviť množenie baktérií a húb.
Prečo je používanie špinavého uteráka zlý nápad?
Odchod a používanie špinavého uteráka môže mať nepríjemné následky. Ako sme spomínali, na takomto uteráku sa nehromadia len baktérie a vírusy, ale aj plesne. Ak použijeme takéto uteráky, môžeme čoskoro spozorovať príznaky podráždenia pokožky alebo rôznych druhov infekcií vrátane stafylokokov.
Zdieľanie uterákov s inou osobou je tiež zlý nápad. To prispieva k získaniu ďalších baktérií a húb. Vyhnite sa mu najmä vtedy, keď má ten druhý zdravotné problémy. Aj keď ide o vašich blízkych, používajte samostatné uteráky.
POZRITE TIEŽ AJ: Zafarbené oblečenie je vašim postrachom? Dajte trochu do práčky a na problém zabudnete
Ako prať uteráky?
Dôležité je aj to, ako perieme uteráky. Malo by sa to robiť pri teplote 60 stupňov Celzia, ktorá z ich povrchu odstráni väčšinu škodlivých mikroorganizmov. Do bielizne môžeme pridať aj ocot, ktorý má antibakteriálne a zmäkčujúce vlastnosti. Okrem toho tento produkt ochráni farbu tkanín pred vyblednutím.
Okrem toho sa vždy riadime odporúčaniami výrobcu, ktoré sú uvedené na etikete. Nezabúdajme ani na pravidelnú dezinfekciu práčky pomocou vhodných čistiacich prostriedkov. Pri praní nepreťažujte bubon, pretože ak je v ňom príliš veľa bielizne, uteráky sa nemusia dôkladne vyprať.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Žiadna jedlá sóda. Čím čistiť koberec? Kamarátka upratovačka mi povedala trik
Skladujete takto mlieko? Vďaka tomu stráca svoju čerstvosť oveľa rýchlejšie