8.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto:shutterstock.com/selim kaya photography).
Hoci sa cez deň ukrývajú vo svojich úkrytoch a väčšinou sa vyhýbajú ľuďom, za súmraku a v noci vyrážajú do akcie. Hoci sú trochu plaché, ich prítomnosť v záhrade je skvelou správou pre každého majiteľa pozemku. Oplatí sa mať na pozemku ježka? Jeho prítomnosť je pokladom. Tu sú jeho schopnosti.
Čo znamená ježko v záhrade? Kedysi šťastie, dnes prirodzenosť
Kedysi sa verilo, že jež žijúci v blízkosti domu prináša šťastie. A hoci na rozdiel od všeobecného presvedčenia neje jablká ani ich nenosí na chrbte, na jeho prítomnosť v záhrade si dáva pozor každý majiteľ pozemku. Prečo sú ježkovia takí dôležití?
Tým, že sa usídlili v záhrade, poskytujú dôkaz, že záhrada je bez chemikálií a škodlivých postrekov, a teda prirodzená, bezpečná a útulná. A hoci zvyčajne hľadajú útočisko v lesoch s bohatým podrastom a krovinami, keď sa presťahujú do záhrady, čoskoro ukážu, čoho sú schopné. V dobrom slova zmysle.
Sú ježkovia užitoční? Keď ho zbadáte vo svojej záhrade, máte šťastie
Ježkovu stravu tvorí zo 70 % hmyz a iné bezstavovce. Niekedy však do svojho jedálneho lístka pridávajú aj malé hlodavce, vtáčie vajíčka, žaby a ropuchy a dokonca aj jedovaté hady. Ježkovia sa tiež považujú za „záhradných zdravotníkov“. – Sú to totiž mrchožrúti, ktorí čistia priestor od malých uhynutých živočíchov.
Ježkovia tiež zbavujú plochu slimákov a ulitníkov, dážďoviek a niektorých škodcov plodín, ako je napr. kukuričiar. Ich prítomnosť v záhrade je o to užitočnejšia. Najprv je však potrebné zabezpečiť, aby sa na pozemku cítili dobre. Ako to urobiť?
Oplatí sa mať v záhrade ježka? Starajte sa o neho a vráti sa vám to vo veľkom
Čím menej ich budeme rušiť, tým lepšie. Ježkovia sa totiž najlepšie cítia na miestach, ktoré im pripomínajú ich prirodzené prostredie. Ak však ježkov v záhrade chcete, oplatí sa im trochu pomôcť – napríklad vytvorením malého kúska záhrady s nulovým zásahom do prirodzeného priestoru. Takisto sa oplatí zabezpečiť ježkom pohodlnú a bezpečnú „bránu“. – Cez tesný plot sa totiž nedostanú.
V lete je dobré trochu podporiť zdravie ježkov tým, že im umiestnite plytké misky s vodou, z ktorých sa môžu trochu napiť. A keď sa horúčavy trochu zmiernia a na trávniku sa objavia prvé listy, je navyše dobré ich nahromadiť (na podobný úkryt použite aj suchú trávu alebo kompost), čím ježkom poskytnete surovinu, z ktorej si môžu vytvoriť úkryt. A potom počkajte, kým sa v záhrade udomácnia natrvalo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Vedeli ste, že jež môže zachrániť vašu záhradu? Stačí, ak do nej dáte jednu vec, aby sa v nej usadil
V Číne bol objavený nový druh ježka. Vyzerá ako miniatúrny