06.08.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Káva, jeden z najobľúbenejších nápojov na svete. Mnohí z nás si nevedia predstaviť nezačať deň so šálkou „malej čiernej kávy“ v podobe espressa, flat white či cappuccina. Koľko šálok kávy môžete vypiť denne? Odborníci uviedli denný limit.
Existuje denný limit na kávu? Hoci ide o jeden z najobľúbenejších nápojov, ktorý nám prináša isté výhody, je lepšie neprekračovať maximálnu dennú dávku kofeínu. Najlepšie je nájsť zlatú strednú cestu a s pitím kávy to jednoducho nepreháňať. Veď kofeín je prítomný aj v iných nápojoch, ktoré počas dňa konzumujeme. Patrí medzi ne čaj, cola alebo aj kakao.
Koľko kávy môžete vypiť denne?
Dajme teda slovo odborníkom. Podľa FDA (Food and Drug Administration) je maximálna dávka kofeínu, ktorú môžu dospelí konzumovať, 400 mg denne. To znamená, že denne môžete vypiť približne 3-4 šálky kávy.
Tehotné ženy by si však mali dávať pozor a konzumáciu „malého pressa“ obmedziť na polovicu. Je potrebné pripomenúť, že množstvo kofeínu v šálke kávy závisí od druhu a spôsobu prípravy. Napríklad jedna šálka filtrovanej kávy obsahuje približne 140 mg kofeínu. Espresso obsahuje cca 63 mg kofeínu a dvojité espresso – cca 125 mg. Káva z prekvapkávaného kávovaru zvyčajne obsahuje viac účinných látok ako nápoj pripravený v tlakovom kávovare. Jedna šálka instantnej kávy zase obsahuje dávku 30-90 mg kofeínu.
Aj keď má pitie kávy veľa zdravotných benefitov, je lepšie to s ňou počas dňa nepreháňať. Príliš veľa kofeínu môže spôsobiť nespavosť, zvýšiť krvný tlak a urobiť nás nervóznejšími. Okrem toho môžeme pociťovať úzkosť a nevoľnosť a pociťovať aj závraty.
Kedy piť kávu? Odborníci uvádzajú, že najlepšie je piť ju po raňajkách. Jej konzumácia pred prvým jedlom môže mať negatívny vplyv na hladinu glukózy v krvi. Káva nás nenabudí hneď, pretože kofeín začína pôsobiť asi pol hodiny po vypití. Pred pitím ďalšej kávy by sme mali počkať 4 až 5 hodín.
Káva a jej vlastnosti
Káva je cenená predovšetkým pre obsah kofeínu. Nápoj je bohatý aj na ďalšie vlastnosti, ktoré sú prospešné pre naše zdravie. Káva obsahuje aj antioxidanty, ako je kyselina chinová, kyselina chlorogenová a kyselina kávová, ktoré sú prírodnými antioxidantmi. Zložky pomáhajú odstraňovať voľné radikály z tela. Okrem toho káva obsahuje aj malé množstvo vitamínov ako B3 alebo B5 a niacín. Je tiež – v malej miere – zdrojom zinku, draslíka a horčíka.
Káva je tiež nízkokalorický nápoj (bez pridaného cukru, mlieka či smotany), takže ju môžu bez obáv konzumovať aj ľudia na diéte. 100 ml čiernej kávy obsahuje len 1-2 kcal – jej kalorickú hodnotu zvyšujú prísady. Keď sa rozhodneme pridať si do kávy smotanu, sladký sirup či cukor, namiesto zdraviu prospešného nápoja si dáme jednoducho poriadnu dávku zbytočných kalórií. Takáto káva môže obsahovať aj viac ako 400 kcal.
Spojenec pri chudnutí
Vedci z Harvardu dokázali, že pitie štyroch šálok kávy denne znižuje telesný tuk takmer o 4 %. Počas štvortýždňovej štúdie sa overovalo, ako to funguje na ľuďoch, ktorí bojujú s nadváhou a inzulínovou rezistenciou (štúdie sa zúčastnilo 126 ľudí). Účastníci pravidelne vypili niekoľko šálok čiernej kávy bez pridaného cukru a mlieka. Na základe výpočtov odborníci uviedli, že kofeín v dávke 200 – 400 mg pomáha pri chudnutí.
Kofeín urýchľuje metabolizmus svojim termogénnym účinkom, ktorý sa premieta do počtu spálených kalórií. Okrem toho pitie kávy údajne znižuje chuť do jedla, čo ovplyvňuje aj objem skonzumovaných jedál. Kyselina chlorogenová obsiahnutá v káve má urýchliť spaľovanie tukov a spomaliť vstrebávanie sacharidov.
Kto by nemal piť kávu?
Hoci pravidelné pitie kávy môže mať mnohé zdravotné benefity, niektorí ľudia by sa jej mali vzdať. Vypitá nalačno stimuluje sekréciu kyseliny chlorovodíkovej v žalúdku, čo môže zintenzívniť príznaky refluxu a podporiť vznik žalúdočných vredov. Pitie kávy sa neodporúča ani ľuďom, ktorí trpia chorobami tráviaceho traktu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čierna, latte alebo instantná. Čo o vás hovorí vaša káva?
Tajomstvo zdravia v Ikarii. Grécka „káva dlhovekosti“ sa varí tradične