29.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatiana Bobkova).
O aktivite kliešťov sa veľa hovorí už od skorej jari, ale najviac sa ich obávame v lete, keď trávime veľa času v prírode. Kde by sme mali byť obzvlášť ostražití? Parazitické pavúkovce majú v obľube najmä konkrétne miesta. Kde sa kliešte vyskytujú najčastejšie? Vysvetlíme vám, kedy by ste mali byť najviac ostražití, aby ste sa vyhli neželanému stretnutiu.
Podmienky, v ktorých sa kliešte cítia najlepšie
Kliešte začínajú byť aktívne, keď teplota okolia prekročí 5-7 °C. To bohužiaľ znamená, že sa živia väčšinu roka – od skorej jari do neskorej jesene. Najčastejšie útočia ráno a popoludní. Je to preto, lebo nemajú rady teplo a pálivé slnko.
Z tohto dôvodu sa kliešte zhromažďujú na vlhkých miestach. Tienisté miesta, husté húštiny, mokrade – to sú miesta, kde sa riziko vniknutia kliešťa do ľudskej pokožky vážne zvyšuje. Vo veľkom množstve sa vyskytujú na prechodných plochách medzi dvoma typmi vegetácie, napríklad na rozhraní lúk a lesov. Dostávajú sa aj do našich záhrad a objavujú sa v mestských parkoch.
Padajú kliešte zo stromov? Vyvraciame populárny mýtus
Nosenie pokrývky hlavy je pre mnohých základom ochrany pred kliešťami. Dlhé roky panovalo v povedomí ľudí presvedčenie, že kliešte žijú na stromoch a čakajú, kým sa dostanú k potenciálnemu hostiteľovi. Dnes je známe, že ide o mýtus.
Kliešte majú radi trávnaté plochy. Číhajú na hostiteľov, zavesené na steblách trávy alebo poddimenzovaných kríkoch. Tieto malé pavúkovce je ťažké počas takejto prechádzky spozorovať, preto sa odporúča nosiť topánky s vysokou špičkou a dlhé nohavice a ponožky na ochranu pred kliešťami.
Pozor v listnatých lesoch
Hoci dnes vieme, že pavúkovce neútočia z vysokých stromov, tieto rastliny nie sú pre ich životný cyklus nepodstatné. Viac kliešťov sa vyskytuje medzi listnatými stromami a v zmiešaných lesoch v dôsledku vlhšieho prostredia. Na rozdiel od ihličnatých lesov slnečné lúče nedosahujú toľko do nižších častí porastu. Opadané lístie dopĺňa vrstvu podstielky, ktorá vytvára bariéru, ktorá bráni nadmernému odparovaniu a vysychaniu pôdy.
Rozkladajúce sa drevo v podobe zlomených konárov alebo zhnitých pňov pomáha kliešťom prežiť len pri vysokých teplotách. Z tohto dôvodu je lepšie sa k nim nepribližovať a nesadať na kmene, aby si odpočinuli. Existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa s čiernym pasažierom zdvihnete. Opatrnosť treba zachovávať aj pri zbere húb a lesných plodov.
Čo priťahuje kliešte?
Je mýtus, že tmavé oblečenie zvyšuje riziko útoku. Kliešte sú slepé, ale veľmi citlivé na pohyb, teplo a zápach kyseliny mliečnej obsiahnutej v ľudskom pote. Preto dokážu dokonale vystopovať svojho hostiteľa. Ak však plánujete výlet do prírody, aj tak sa odporúča nosiť svetlé oblečenie. Na takomto pozadí je ľahšie vystopovať kliešťa, ktorý sa snaží preniknúť cez kožu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Čo kliešte nenávidia? Tu je niekoľko dávno známych prírodných zmesí na lesné túry aj mimo nich
Ako účinne odpudiť kliešte? Vyskúšajte túto zeleninu