15.07.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).
Ruže zdobia mnohé záhrady a sú neodmysliteľným symbolom krásy a elegancie. Aby nás však mohli očariť svojimi nádhernými kvetmi, je potrebné sa o nich správne starať. Niekedy sa na lupeňoch ruží napriek správnej starostlivosti objavia škvrny. Čo znamenajú a čo robiť, keď si ich všimnete? Poradíme vám, ako si s nimi poradiť.
Vznik škvŕn na lupeňoch ruží môže byť spôsobený mnohými príčinami. Zvyčajne je to dôsledok vonkajších faktorov. Preto sa oplatí vedieť, ako rozpoznať príčiny vzniku škvŕn na ružiach a ako situáciu riešiť, aby ste vaše rastliny zachránili a mohli sa tešiť z ich krásnych kvetov.
Ako sa starať o ruže, aby boli zdravé?
Ak chcete, aby boli vaše ruže v dobrej kondícii a aby sa na ich okvetných lístkoch nevyskytovali škvrny, musíte sa o nich správne starať. Kľúčom k úspechu je tu správna starostlivosť o rastliny. Nielenže ich musíte pravidelne zalievať, ale musíte zabezpečiť aj pravidelné strihanie ruží.
Okrem toho nesmiete zabúdať na hnojenie vašich kvetov, aby dostávali živiny, ktoré potrebujú na svoje fungovanie. Mali by ste tiež dbať na to, aby ste rýchlo reagovali na akékoľvek znepokojujúce príznaky týkajúce sa vašich rastlín.
V tejto súvislosti dbajte na čo najskoršie odstránenie chorých a poškodených častí ruží. Zabránite tak vzniku infekcií. Okrem toho je dobré používať prírodné prípravky na ochranu rastlín, napríklad cesnakový odvar alebo žihľavový odvar. Pomôže to v boji proti škodcom a chorobám.
Dbajte aj na biodiverzitu v záhrade, pretože prítomnosť iných rastlín a prirodzených predátorov pomôže znížiť populáciu škodcov.
Ide o najčastejšiu príčinu škvŕn na ružiach. Ako rozpoznáte hubové ochorenia?
Hubové ochorenia sú zvyčajne hlavným vinníkom, ktorý je zodpovedný za vznik jemných a nepravidelne roztrúsených škvŕn na okvetných lístkoch ruží. Najčastejšie ich spôsobuje pleseň sivá. Prvým príznakom infekcie je charakteristické škvrnité sfarbenie.
V ďalších fázach nasledujú vodnaté škvrny na okvetných lístkoch, ktoré vedú k odumieraniu okvetných lístkov. V ďalšom kroku choroba napadne výhonky, ktoré odumierajú a hnednú. Vývoj plesne sivej na ružiach podporuje vysoká vlhkosť.
Preto sa pri spozorovaní príznakov musia infikované okvetné lístky a kvety čo najrýchlejšie odstrániť. Okrem toho by sa mali choré výhonky zrezať a opadané listy pohrabať. Odporúča sa tiež použiť vhodné ochranné opatrenia a zabezpečiť ružiam dostatočnú cirkuláciu vzduchu. Vyhnite sa nadmernému zalievaniu rastliny.
Ovplyvňuje aj vzhľad vašich kvetov – ako škodcovia poškodzujú ruže?
K tvorbe škvŕn na okvetných lístkoch ruží môžu prispieť aj škodcovia, ako sú strapky a vošky. V tomto prípade sú však škvrny väčšie a nepravidelné. Predstavujú veľkú hrozbu pre rastlinu, pretože vošky vysávajú šťavu z rastlín, čím oslabujú kvety a listy a vedú k vzniku farebných zmien.
Na druhej strane strapky vytvárajú na okvetných lístkoch ruží malé a tmavé škvrny. Keď spozorujete tieto príznaky, je vhodné okamžite konať a použiť prírodné metódy, ktoré sú mimoriadne účinné. Dobre zaberie napríklad použitie prípravkov na báze neemového oleja, ako aj mechanické odstránenie škodcov. Ak sa objaví viac škodcov, mali by sa použiť chemické pesticídy.
Čo ešte môže spôsobiť škvrny na lupeňoch ruží?
Príčinou škvŕn na ružiach môžu byť nielen choroby, škodcovia alebo zlá starostlivosť. Vplyv majú aj poveternostné podmienky. Ak je príliš veľa slnka, silné dažde alebo kolísanie teplôt, môže to vaše rastliny poškodiť.
Tieto faktory môžu viesť k odfarbeniu rôznej veľkosti, hoci zvyčajne sa v takomto čase na ružiach objavujú väčšie škvrny ako napríklad v prípade hubových ochorení.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ruže nechcú kvitnúť? Za všetko môže sused. To ma roky učila moja babička
Nevyhadzujte banánovú šupku a „nakŕmte“ ňou ruže vo svojej záhrade
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.