25.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/MK studio).
Brečtanový sirup je veľmi dobrým liekom proti prechladnutiu, ale nielen proti nemu. Zistite, či si ho môžete vyrobiť sami a ako ho používať.
Príroda nám dala veľa možností, ako využiť jej dary. Často podceňujeme vlastnosti byliniek, pričom jednoduché riešenia sú na dosah ruky. Často si brečtan nespájame s medicínou, ale len s rastlinou, ktorá rastie cez ploty a múry. Oplatí sa spoznať jeho zdraviu prospešné vlastnosti.
Brečtanový sirup – môžete si ho vyrobiť sami?
Brečtanový sirup je veľmi dobrý prípravok prírodného pôvodu. Žiaľ, nie je to rastlina, ktorá je vhodná na to, aby ste si z nej sami vyrábali sirupy. Prečo? Pretože je aj veľmi jedovatý a nemáte možnosť sa týchto látok doma zbaviť alebo ich množstvo znížiť. Za jeho toxicitu sú zodpovedné saponíny, ktoré obsahuje a ktoré môžu pôsobiť dráždivo. Sú prítomné v celej rastline, hoci k otrave dochádza najmä pri konzumácii plodov. V závislosti od toho, aké množstvo jedovatých zlúčenín bolo požité, môžu reakcie organizmu zahŕňať:
- hnačka,
- bolesti brucha,
- zástava dýchania,
- pálenie a opuch rúk alebo úst.
Kde sa dajú kúpiť brečtanové sirupy?
Jediné vhodné miesto, kde by ste mali takéto lieky hľadať, je lekáreň. Samozrejme, pred nákupom prípravkov – aj tých bez lekárskeho predpisu – je dobré poradiť sa s lekárom alebo lekárnikom. Nesprávne pripravené alebo používané prípravky, vrátane tých prírodného pôvodu, môžu byť zdraviu nebezpečné, preto ich vždy kupujte v lekárni a riaďte sa odporúčaniami výrobcu alebo pokynmi lekárnika.
Brečtanový sirup na suchý kašeľ alebo na vlhký kašeľ? Aké sú liečivé vlastnosti tejto rastliny?
Sirup z brečtanu na suchý kašeľ nie je vhodný. Pomáha pri vlhkom kašli. Pomáha totiž odstraňovať sekréty a jeho účinok je typicky expektoračný. Môže sa použiť aj na pomoc pri zápale priedušiek. Zároveň má upokojujúci účinok na samotný kašeľ a znižuje jeho frekvenciu.
Je brečtanový sirup pre deti dobrý nápad?
Áno – lieky dostupné v lekárňach sú často vhodné pre deti aj dospelých. Samozrejme, mali by ste si overiť, v akom vekovom rozmedzí sa odporúčajú. Najčastejšie sa v príbalových letákoch uvádza, že ide o sirup pre deti staršie ako dva roky, napríklad Bronchipret, Hedelix alebo Prospan. Naopak, výrobca sirupu Ivex uvádza, že sa môže podávať deťom starším ako jeden rok. Všetky tieto sirupy môžu používať aj dospelí.
Bez ohľadu na to, či chcete používať brečtanový sirup pre deti alebo dospelých, mali by ste si overiť aj ďalšie kontraindikácie. Môžu totiž existovať také, ktoré súvisia s užívanými liekmi alebo inými zdravotnými stavmi.
Extrakt z brečtanu – účinky
Jedinečné vlastnosti tejto rastliny sa však neobmedzujú len na tie, ktoré súvisia s kašľom, prechladnutím alebo bronchitídou. Preto sa oplatí preskúmať možnosti, ktoré ponúka extrakt z brečtanu. Pôsobenie tejto rastliny je komplexnejšie. Využíva sa aj v kozmetike. Spevňuje pokožku a má antiedematózny účinok. Zlepšuje prekrvenie pokožky a pomáha utesňovať cievy.
Na čo ešte je brečtanový extrakt dobrý?
Týmto sa výťažok z brečtanu nekončí. Vlastnosti tejto rastliny sú skutočne veľmi široké. Má aj protiplesňové a antibakteriálne vlastnosti. Upokojuje podráždenia. Je tiež skvelý pri podpore liečby seborey a dobre funguje pri starostlivosti o pleť so sklonom k akné. Má tiež účinky proti vráskam. Výťažok z brečtanu sa niekedy používa aj ako zložka šampónov.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tieto rastliny zbavia vašu kúpeľňu plesní. Okrem toho zdobia interiér a ľahko sa pestujú
Trik na chudobný brečtan. Bude väčší ako u babičky