02.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: freepik.com/cookie_studio).
Vedci zistili, že len dve noci nekvalitného spánku stačia na to, aby sme sa cítili starší ako je náš vek. Ba čo viac, tieto pocity môžu spôsobiť skutočnú škodu, napríklad „nabádaním“ k nezdravému jedeniu a ukončením cvičenia.
Psychológovia vo Švédsku zistili, že účastníci štúdie sa cítili v priemere o viac ako štyri roky starší, keď mali počas dvoch po sebe nasledujúcich nocí len štyri hodiny spánku, a niektorí dokonca uviedli, že vďaka ospalosti sa cítili…o niekoľko desiatok rokov starší.
Opačná situácia bola pozorovaná, keď účastníci boli schopní zostať v posteli deväť hodín, hoci pozitívny efekt bol oveľa skromnejší, pretože sa cítili mladší v priemere o tri mesiace. To znamená, že neustály pokojný spánok je kľúčovým faktorom, ktorý vám pomôže vyhnúť sa pocitu skutočného alebo dokonca nafúknutého veku.
„Spánok má obrovský vplyv na to, ako starý sa cítite, a nie je to len o dlhodobom spánkovom režime. Aj keď spíte menej dve noci, má to skutočný vplyv na to, ako sa cítite“
– vysvetľuje autorka štúdie, Dr Leonie Balter z Karolinska Institutet.
Chcete sa cítiť mlado? Spite!
Vedci vykonali celkovo dve štúdie. V prvej odpovedalo 429 ľudí vo veku 18 až 70 rokov na otázky, ako sa cítili a koľko nocí, ak vôbec nejaké, za posledný mesiac zle spali. Ich ospalosť bola hodnotená aj podľa štandardnej škály používanej v psychologickom výskume.
Two nights of broken sleep can make people feel years older, finds study https://t.co/RZabPLBHyO
— The Guardian (@guardian) March 27, 2024
Zistili, že za každý deň zlého spánku sa dobrovoľníci cítili v priemere o tri mesiace starší, zatiaľ čo tí, ktorí v predchádzajúcom mesiaci nehlásili žiadne zlé noci, sa cítili v priemere o takmer šesť rokov mladší, než v skutočnosti boli. Nebolo však jasné, či zlý spánok spôsobil, že ľudia sa cítili starší alebo naopak.
Spali ste zle? Určite sa cítite starší ako ste
V druhej štúdii sa teda vedci pýtali 186 dobrovoľníkov vo veku 18 až 46 rokov, ako sa cítili po dvoch nociach ťažkého spánku, počas ktorých spali deväť hodín v noci, a po dvoch nociach, keď spali len štyri hodiny v noci. Po dvoch nociach obmedzeného spánku sa účastníci cítili v priemere o 4,44 rokov starší, ako keď mali dostatok spánku.
Niet divu, že pocit starnutia bol spojený s väčšou ospalosťou. Vedci však poukazujú na to, že okrem toho, že sa cítime viac neschopní, pocit, že sme oveľa starší, než v skutočnosti sme, môže v skutočnosti ovplyvniť naše zdravie tým, že podporuje nezdravé jedenie, obmedzuje fyzickú aktivitu a znižuje našu ochotu spoločensky sa zapájať. do nových zážitkov.
„Je dôležité uvedomiť si, aký tvárny je subjektívny vek. Ak sa vďaka nemu ľudia budú cítiť mladší, možno budú schopní získať s tým spojené výhody, ako je ochota získavať nové skúsenosti a byť spoločensky a fyzicky aktívni. Ak sa chcete cítiť mladí, najdôležitejšou vecou je chrániť si spánok“
– dodáva Balterová.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Charakteristický „zápach starých“ nie je otázkou hygieny. Odkiaľ pochádza?
Krvná skupina, ktorú kliešte nemajú radi. Títo ľudia majú šťastie