9.3.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Sergey Nivens).
Inteligencia je niečo, čo mnohí majú, ale ešte viac ľudí sa ju snaží predstierať. Niektoré vlastnosti sa však jednoducho nedajú predstierať. Ako spoznáte, či máte do činenia so skutočne inteligentným človekom, alebo s takzvanou zafarbenou líškou? Existujú na to psychologické spôsoby.
Keď v psychológii hovoríme o inteligencii, dostávame sa do akejsi čiernej diery, kde sa tiene zamieňajú za skutočné objekty. Keď sa pokúšame definovať inteligenciu, existuje určitá zhoda v názore, že inteligentní ľudia sú dobrí v riešení problémov, navrhovaní nových myšlienok a hľadaní nových perspektív.
Moderná psychológia tiež podporuje myšlienku rôznych typov inteligencie, namiesto toho, aby sa jednoducho hovorilo o inteligencii. Vďaka tomuto (relatívne novému) chápaniu sa môžeme zhodnúť na tom, že Einstein, Mozart aj Štefan Banič boli inteligentní. Ba čo viac – môžeme to povedať bez potreby testov, pretože ich úspechy, majstrovské diela a objavy sú dostatočným dôkazom ich schopností.
Inteligencia je podporovaná ďalšími schopnosťami, ako je úsilie, pamäť a tvorivosť.
Inteligencia a DNA
Mnohí vedci sa domnievajú, že inteligencia má silnú genetickú zložku. Nezabúdajte však, že naša DNA nám dáva mnohé z kariet, ktoré potrebujeme v živote, ale nie všetky. Viac môžeme získať z prostredia, v ktorom žijeme, najmä v prvých rokoch života, keď je plasticita mozgu na najvyššej úrovni. V tomto štádiu mozog len vytvára základy budúcich štruktúr, najmä tých, ktoré súvisia so sociálnym správaním.
Stretli ste sa niekedy v spoločnosti s človekom, ktorý sa snaží za každú cenu dokázať svoju inteligenciu? Takýto človek používa „ťažké“ slová, hovorí o zložitých veciach alebo sa snaží predviesť nejaké odborné znalosti, ale vy hneď vycítite, že niečo nie je v poriadku. Ako v seriáli Priatelia, keď sa Joey dozvedel všetko o ďalších umeleckých dielach v MOMA, aby zapôsobil na dievča s profesorským titulom, ale bohužiaľ v múzeu išli nesprávnou cestou, takže nehovoril o tom, čo visí na stenách.
Skutočná inteligencia nie je schopnosť naučiť sa niečo naspamäť. Nemožno ju predstierať. Tu je niekoľko vedecky dokázaných ukazovateľov, ktoré korelujú s vyššou ako priemernou inteligenciou. Skontrolujte.
Deväť vlastností svedčiacich o inteligencii
1. Kontrola času
Švédsky výskumný tím zistil, že ľudia, ktorí dokážu kontrolovať čas, dosahujú lepšie výsledky v inteligenčných testoch. Vedci predpokladajú, že to môže súvisieť s tým, že čas je dôležitý v mozgových procesoch zodpovedných za riešenie problémov a racionálne myslenie.
2. Empatia
Kľúčovým prvkom emocionálnej inteligencie je schopnosť empatie a schopnosť zaujať iný pohľad ako vlastný. A hoci schopnosť uznať a pochopiť vlastné emócie je pre emocionálnu inteligenciu dôležitá, schopnosť vžiť sa do situácie druhého a pochopiť ho je tu základnou vlastnosťou.
3. Schopnosť byť sám so sebou
Mnohí ľudia považujú tých, ktorí sú radi sami, za čudákov, samotárov, outsiderov. Štúdia z roku 2016 pritom zistila, že ľudia s vyššou ako priemernou inteligenciou sú radi sami a menej často sa cítia dobre na spoločenských stretnutiach, najmä na častých a veľkých zhromaždeniach. Ide o črtu ľudí s introvertnou osobnosťou.
4. Nočný životný štýl
Štúdia na viac ako 20 000 ľuďoch zistila silnú súvislosť medzi ponocovaním a inteligenciou. Podľa štúdie je vaše IQ tým vyššie, čím neskôr v noci ste počas dňa aktívni. V štúdii sa uvádza, že „ľudia s vyššou ako priemernou inteligenciou majú väčšiu pravdepodobnosť, že budú lepšie fungovať v noci“.
5. Všetko spochybňovať
Inteligentní ľudia nás neberú za slovo. Sophie von Stum z Edinburskej univerzity, autorka štúdie „The Hungry Mind: Intellectual Curiosity Is the Third Pillar of Academic Performance“ (Hladná myseľ: Intelektuálna zvedavosť je tretím pilierom akademickej výkonnosti), hovorí, že inteligentný človek, ak ho niečo zaujíma, bude to skúmať na vlastnú päsť – prečíta si dostupné publikácie, porozpráva sa s odborníkom. Zvedaví ľudia majú najväčší potenciál rastu. Inteligentní ľudia vedia, že nevedia všetko. Áno, áno, sokratovské „viem, že nič neviem“ je to, o čo tu ide. Je to aj situácia zahŕňajúca zvedavosť. Ak chceme byť takýmto človekom, neustále sa učiť a rásť, nemôžeme si osvojiť postoj: „Viem všetko, zjedol som všetok svoj mozog„. Inteligentný človek je otvorený novým poznatkom. Kladie si otázky. Pochybuje.
6. Znepokojenie
Štúdia z roku 2011 zistila, že ľudia s vysokým IQ si robia starosti častejšie a oveľa dlhšie ako ostatní. Je to spôsobené tým, že ľudia s vyššou ako priemernou inteligenciou dobre rozumejú potenciálnym rizikám a záleží im na tom, aby boli na ne pripravení. Zároveň majú tendenciu dramatizovať a vymýšľať si prakticky nereálne čierne scenáre. Rozporuplné, ale pravdivé. Mimoriadne cenná je aj schopnosť pozrieť sa na situáciu v takzvanom veľkom obraze. Inteligentní ľudia skôr podľahnú existenčným problémom. Rozpletajú, rozkladajú situácie na jednotlivé faktory. V dôsledku toho sú pripravení na každú eventualitu.
7. Flexibilita
Inteligentní ľudia chápu, že na to, aby ste dobre prešli životom, sa musíte prispôsobiť, byť flexibilní. Tak ako sa mení naše telo, musí sa meniť aj náš pohľad. Inak to pre nás môže byť ťažké. Tvrdohlaví ľudia to vôbec nemajú ľahké. Prispôsobivosť je individuálna vlastnosť a kľúčový prvok inteligencie. Je to schopnosť prispôsobiť sa novým situáciám a meniacim sa udalostiam. Inteligentní ľudia to dokážu. Zamyslite sa, aká užitočná sa táto vlastnosť stáva, keď napríklad šoférujeme auto.
8. Sebaovládanie
Inteligentní ľudia sú vysoko disciplinovaní a schopní sebaregulácie pri riadení emócií, impulzov a správania. Sebaovládanie je znakom ľudskej zrelosti a u inteligentných ľudí je vlastnosť sebaovládania bežná. Ľudia s vysokou inteligenciou majú ďaleko od impulzívnosti; bez ohľadu na mieru nepríjemných pocitov dokážu zostať pokojní a problémy riešiť sústredene a racionálne. Tento zmysel pre sebakontrolu u vysoko inteligentných ľudí ich zároveň robí vysoko odolnými voči utrpeniu. V štúdii z roku 2009 si účastníci mali vybrať medzi dvoma finančnými odmenami. Mohli sa rozhodnúť pre menšiu výplatu hneď, alebo počkať na väčšiu o nejaký čas neskôr. Tí, ktorí si vybrali druhú možnosť, mali vyššiu pravdepodobnosť, že budú mať vyššie IQ.
9. Prokrastinácia
Inteligentní ľudia majú tendenciu veci odkladať. Nie je to lenivosť, je to schopnosť určiť si priority a posúdiť svoje možnosti a je to vlastnosť kreatívnych ľudí.
Inteligentní ľudia majú tendenciu pozitívne hodnotiť rôzne aspekty svojho života vrátane osobného, spoločenského a pracovného života. Vyznačujú sa otvorenosťou voči učeniu, spätnej väzbe a kritike. Sú schopní tvrdo pracovať. Vyznačujú sa pozitívnym prístupom ku všetkým výzvam, ktoré im život prináša.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Umelá inteligencia prešla IQ testami. Výsledky sú šokujúce
Tento typ inteligencie sa vekom znižuje. Čo je fluidná inteligencia?