18.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Andrea Piacquadio).
Máte pocit, že vaše črevá upadli do zimného spánku ako povestný medveď a cítite sa apatickí a nič sa vám nechce? Ak sa vám ťažko chodí na toaletu, máte bolesti žalúdka alebo nadúvanie, nie ste sami. Zimný slnovrat sa dostáva aj do našich tráviacich procesov, presnejšie do nášho črevného mikrobiómu. Ako sa s tým vyrovnávate vy?
- Dni sa skracujú, skoro sa stmieva a my zažívame takzvanú zimnú lenivosť. Podobne sa cítia aj naše črevá, čo môže viesť k nepríjemným gastrointestinálnym príznakom.
- Lekár upozorňuje na signály, ktoré môžu naznačovať tzv. zimné leňošenie čriev. Odborník vysvetľuje, prečo pociťujeme takéto príznaky a ako sa s nimi vyrovnať
- Stav čriev výrazne ovplyvňujú poruchy denného rytmu
Doktorka Zoe Williamsová v rozhovore pre časopis express.co.uk vysvetľuje, prečo jesenné obdobie ovplyvňuje aj naše črevá. Odborníčka tiež radí, ako sa vysporiadať s lenivými črevami. Ukazuje sa, že jedno opatrenie je kľúčové.
Lenivé črevá na zimu – ako sa prejavujú a ako sa s nimi vysporiadať?
S blížiacou sa zimou prechádza naše telo mnohými zmenami a denný rytmus sa môže ľahko narušiť, čo pomerne často ovplyvňuje činnosť čriev. Keď sa črevný mikrobióm synchronizuje so zmenenými biologickými hodinami, môžu v črevách nastať náhle zmeny, čo má zvyčajne za následok dočasné, ale veľmi nepríjemné príznaky.
Ako vysvetľuje doktorka Williamsová, tieto zmeny môžu viesť k nadúvaniu, bolestiam brucha, žalúdočným ťažkostiam a ďalším problémom. Aby ste si pomohli prekonať toto náročné obdobie, môžete urobiť veľa. Odborníčka upozorňuje na štyri kľúčové kroky.
Riešenie sezónnych ťažkostí je najlepšie hľadať v štyroch oblastiach: strava, pohyb, spánok a hydratácia.
Strava
„Našim črevám prospieva pestrá strava, vrátane širokého spektra potravín bohatých na vlákninu, ktoré pozitívne ovplyvňujú črevný mikrobióm, dôležitú súčasť trávenia a vstrebávania potravy,“ vysvetľuje lekárka. „Pestrá strava zahŕňajúca širokú škálu ovocia, zeleniny, orechov, semien, strukovín a celozrnných výrobkov, ako aj fermentovaných potravín, môže pomôcť zabezpečiť, aby črevný mikrobióm dostával živiny, ktoré potrebuje,“ – dodáva.
Prírodné probiotiká vám pomôžu. Nezabudnite okrem prírodného jogurtu jesť aj kyslé uhorky, ktoré obsahujú veľa vitamínu C.
Pohyb
Podľa vedcov môže mať pravidelné cvičenie pozitívny vplyv na črevá. Nemusíte sa hneď prihlásiť do posilňovne alebo skúšať behať. Postačia pravidelné prechádzky, bicyklovanie alebo domáca joga. Nezakopávajte sa však pod deku na pohovke. Aj jednoduché cvičenie nielenže pomôže dostať črevá do formy, ale je aj spoľahlivým liekom na blaho čriev.
Spánok
Výskum ukazuje, že nedostatok spánku môže priamo ovplyvniť hormón hladu, a teda aj náš výber potravín, tráviaci systém a zdravie čriev. Vedci dokonca spájajú nedostatok spánku s obezitou a mnohými ďalšími chorobami. Ak nemáte dostatok spánku, je väčšia pravdepodobnosť, že siahnete po nezdravom jedle, a to črevám nepomôže.
Hydratácia
Ďalším kľúčovým spôsobom, ako prekonať zimný útlm, je hydratácia pitím veľkého množstva vody, čo nie je vždy také jednoduché, ako sa zdá. Na jeseň a v zime po vode siahame len zriedka a dôležitosť dostatočnej hydratácie bagatelizujeme. Dôležité je uvedomiť si, že nielen horúce počasie podporuje dehydratáciu, podobné riziko môže byť spojené aj s veľmi nízkymi teplotami.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Pri chudnutí stále ignorujeme. To je dôvod, prečo váha stojí na mieste