17.11.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Roman Bjuty shutterstock/Stas Knop).
Ak snívate o krásnej orchidei, mali by ste ju vždy pestovať v správnej pôde. Jedným z najzaujímavejších trikov, ktoré môžete použiť na to, aby vaša exotická kvetina rástla zdravo a silne ako dub, je vložiť do kvetináča… pár zátok od vína. Nielenže neobsahujú škodlivé látky, ale ich používaním môžete podporiť vývoj orchidey.
Orchidey sú krásne exotické rastliny, ktoré sa na Slovensku vo veľkej miere pestujú ako rastliny v črepníkoch. Položené na stole v jedálni či obývačke dokážu rýchlo dodať vášmu bytu jedinečnú atmosféru a ich pestovanie nie je vôbec zložité. Najmä ak poznáte jednoduchý trik, ako rastlinu posilniť pomocou vhodného substrátu v črepníku.
Ak vás tam ešte nenapadlo hodiť rozdrvené zátky od vína alebo sa vám tento nápad zdá šialený, radšej rýchlo zmeňte prístup. A nebojte sa experimentovať, pretože vďaka tomu majú vaše orchidey šancu rásť zdravé a silné ako nikdy predtým.
Prečo sa oplatí vložiť korkové zátky do kvetináča na orchidey?
Mnoho ľudí si neuvedomuje, že korkové zátky získané z kôry vždyzeleného korkového duba (z latinského quercus suber) sú jedným z najlepších možných druhov substrátu pre orchidey. Majú obmedzenú absorpciu vody a neobsahujú látky škodlivé pre rastliny, čo výrazne znižuje riziko vzniku chorôb, ako sú huby alebo plesne.
Ak pestujete kvety v črepníku, s ich použitím by ste nemali dlho váhať. O to viac, že asi 90 percent objemu a hmotnosti korku tvorí vzduch, ktorý je pre orchidey, ktoré chcú vzdušnú pôdu, mimoriadne cenný. Neváhajte ich preto nasekať a pridať do črepníka aj so zeminou.
Tieto odrody orchideí rastú najlepšie na vínových korkoch
Korkový substrát skvele poslúži na pestovanie väčšiny orchideí. Bude to však najlepšie pre odrody rastlín, ktoré majú korene, ktoré potrebujú veľké množstvo vzduchu, ako napríklad:
- Aerangis,
- Aerides
- Angraecum,
- Vanda
Pamätajte na to predtým, ako vložíte zátky do kvetináča s orchideami
Orchidey pestované v pôde zmiešanej s korkom by ste mali polievať rovnako často ako kvety pestované v inej pôde. Nemali by ste to preháňať, pretože tieto kvety nevyžadujú časté a intenzívne zavlažovanie. Pamätajte tiež na to, že korok zadržiava určitú vlhkosť a postupne ju uvoľní ku koreňom vašej rastliny.
Pred tým, ako korok rozdrobíte, aby ste ho vložili do kvetináča, ho vždy po vybratí z fľaše dôkladne vydezinfikujte vriacou vodou. Jednotlivé kúsky by po zomletí mali mať veľkosť približne 1 – 1,5 cm, aby bola po zmiešaní s rašelinou čo najpriepustnejšia.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Tancujúca dáma v šatách z motýľov. Motýlia orchidea búra slovenské domácnosti
Pridajte ho do vody a zalejte ním orchideu. Nové kvety sa objavia veľmi rýchlo