8.9.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Mostovyi Sergii Igorevich).
Ako často by ste mali levanduľu zalievať, aby krásne a sviežo kvitla? V závislosti od toho, či ju pestujete v záhrade alebo v kvetináči, sa spôsob zalievania mierne líši. Čomu by ste mali venovať osobitnú pozornosť a prečo je lepšie ju polievať?
Levanduľa je krásna rastlina, ktorá zaujme svojimi malými fialovými kvetmi pripomínajúcimi špice a intenzívnou vôňou. V závislosti od odrody môže dosahovať výšku až 150 cm. Má vždyzelené listy a je účinným prostriedkom proti muchám a komárom. Ako sa o ňu starať, aby zdravo rástla?
Kde zasadiť levanduľu, aby bujne rástla? Rastlina miluje slnko
Levanduľu môžete pestovať v záhrade aj v kvetináči. Najdôležitejšie je, aby rástla na slnečnom, teplom a chránenom mieste. Čo sa týka pôdy, mala by byť dobre odvodnená, s vysokým obsahom vápnika a nie príliš vlhká. Kvetom sa bude oveľa lepšie dariť na suchom mieste, preto ich môžete vysadiť na kopci alebo svahu, odkiaľ bude prebytočná voda voľne stekať dolu. Do pôdy levandule v kvetináči je dobré pridať trochu jemného štrku alebo piesku.
Ako často by ste mali levanduľu zalievať? Postupujte podľa jednoduchého pravidla
Levanduľa je mimoriadne odolná kvetina, ktorá znáša dočasné sucho oveľa lepšie ako premokrenie. Preto sa pri jej zalievaní riaďte jednoduchým pravidlom: radšej menej ako viac. V pôde by sa mala zalievať priamo do pôdy len vtedy, keď sa predĺži obdobie bez tepla a dažďa a pôda, v ktorej rastie, je veľmi suchá – nielen na povrchu, ale aj hlbšie. Je to veľmi dôležité, pretože nadmerné zalievanie vedie k úhynu rastliny. Pokiaľ ide o levanduľu v kvetináči, tu je situácia trochu iná. Je potrebné ju zalievať často, ale nie príliš striedmo, aby nedošlo k zaplaveniu koreňov.
Toto je najdôležitejšia liečba v starostlivosti o levanduľu. Nevynechávajte ju
Aby si levanduľa zachovala svoj krásny tvar a bohato kvitla, je nevyhnutné ju pravidelne strihať. To by sa malo vykonávať dvakrát ročne. Na jar, začiatkom apríla, skráťte stonky približne o 1/3 ich dĺžky tak, aby vytvorili guľu. To umožní rovnomerný prístup slnka ku všetkým kvetom. Ďalší rez vykonajte začiatkom jesene, t. j. v polovici septembra. V teplý, zamračený deň bez dažďa skráťte mladé nedrevnaté výhonky približne na polovicu ich dĺžky. Dávajte pozor, aby ste to nepreháňali, pretože to môže mať za následok slabšie kvitnutie. V lete je tiež dobré levanduľu pravidelne strihať, presnejšie, zbavovať ju kvitnúcich kvetenstiev.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Suchá levanduľa? Dá sa zachrániť. Potrebujete len jednu vec
Zbierajte levanduľu s hodinkami v ruke. Zachováte si tak jej farbu a vôňu na dlhý čas