8.8.2023 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Anna Nikonorova).
Dažďová voda, bežne nazývaná zrážková voda, je ideálna na zalievanie záhrady a po špeciálnej úprave sa dá použiť aj na iné účely. Vzhľadom na zúriace vysoké teploty v júli a auguste sa oplatí využiť obdobie dažďov práve na zber dodatočnej vody. Pozrite si, ako sa na to pripraviť.

Hoci nás počasie za oknom zvyklo na extrémne vysoké teploty a sucho takmer v celej krajine, meteorológovia predpovedajú úplnú zmenu počasia. Hoci teploty v južných oblastiach Slovenska cez víkend neprekročili 25 stupňov Celzia, dážď neprestane a na celom území krajiny sa budú vyskytovať prehánky a búrky. To by preto mohla byť ideálna príležitosť na zber dažďovej vody, ktorá bude neskôr určite potrebná.
Koľko vody sa dá nazbierať?
V závislosti od plochy strechy a intenzity dažďa možno za 10 minút dažďa zachytiť 20 až 100 litrov dažďovej vody. To stačí na umytie auta alebo zalievanie kvetov počas niekoľkých dní. Dôležité je, že zber dažďovej vody je bezplatný, počiatočná investícia je malá a náklady na špeciálne nádrže na vodu sa veľmi rýchlo vrátia.
Na čo používať dažďovú vodu?
Dažďová voda sa považuje za jednu z najčistejších vôd, samozrejme, po jej správnom prefiltrovaní a prečistení. Možno ju použiť na spomínané umývanie auta alebo záhradkárčenie, ale nielen to. Možno ju tiež napojiť na domáci systém a použiť na umývanie riadu v dreze alebo umývačke riadu, prípadne napojiť na práčku. Upozorňujeme však, že nádrže na dažďovú vodu nie je možné pripojiť na vodovodný systém, preto je potrebné vybudovať samostatnú prípojku v domácnosti.
Kto ju môže zbierať?
Dažďovú vodu môže zbierať každý počas celého roka, jediné, čo ju obmedzuje, je typ strešnej krytiny, ak je pokrytá eternitom alebo dechtovým papierom, zber dažďovej vody neprichádza do úvahy, pretože voda stekajúca po takejto krytine sa rýchlo znečistí.
Nádrže na dažďovú vodu
Najdôležitejším a najpodstatnejším prvkom potrebným na zber dažďovej vody je nádrž na dažďovú vodu. Mala by byť nainštalovaná v tieni, prípadne v zemi aby sa už stojaca voda nezahrievala. Nádrže na dažďovú vodu sú vyrobené z odolného plastu, ktorý je odolný aj voči teplu a mrazu. Najbežnejšie nádoby majú objem od 300 do až 2 000 litrov, pričom najobľúbenejšia je nádoba s objemom približne 350 litrov. Voda z takejto nádoby sa zvyčajne čerpá z vodovodného kohútika, ďalšou možnosťou je tlakové čerpadlo.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ďakujeme, že ste si prečítali náš článok. Odporúčame vám sledovať nás v službe Google News.