Dnes je Svetový deň duševného zdravia. Jeho hlavným cieľom je zvyšovať povedomie o problémoch duševného zdravia a úsilie na jeho zlepšenie.
Pre mnohých ľudí je riešenie psychickej nepohody, ktorú vyvolávajú rôzne príčiny, ešte vždy tabu. Boja sa totiž nálepky – to je tá/ten, čo chodí k psychológovi či psychiatrovi.
O svojej terapii dnes otvorene prehovorila poslankyňa parlamentu, manželka hokejistu Tomáša Marcinka a na budúci rok už dvojnásobná mama, Vladimíra Marcinková. Priznala, že dnešný deň začala 45 minútovou terapiou u psychologičky.
Čo trápi známu mamičku? Prežíva to, čo mnohé ženy – s deťmi či bezdetné.
„Pravidelne chodím na terapiu posledný rok. Prvý raz som na terapii bola po tom, čo som ako 26-ročná nezvládla balans medzi pracovnou záťažou a tým, čo moje telo zvládalo,“ priblížila Marcinková.
„ Moje vyhorenie vyzeralo tak, že som odpadla, potom sa prebudila do kŕčov, bola týždeň na jiske, ďalšie dva týždne na internom a moje telo odmietalo akúkoľvek liečbu, nevedeli mi ani stanoviť diagnózu. Vysoké zápalové hodnoty, kŕče, slabosti, príčina nejasná. Záhada. Dokopy som sa z toho dávala ešte pol roka. No najviac mi v tom procese liečby pomohli 3 sedenia u psychologičky, kde som pochopila príčinu problému, to ako som si nárokmi na seba ubližovala, a aká je z toho cesta von. Veľmi mi to pomohlo.“

Zdroj: Instagram/vladimira.marcinko
„Svoje dilemy som postupne rozmotávala z uzlíkov, a porozumela im“
Psychologičke sa ozvala opäť pred rokom, pretože nevedela skĺbiť materstvo a prácu.
„Nevedela som skĺbiť materstvo a prácu tak, aby mi oboje prinášalo radosť. Nevedela som, ako sa nehnevať na partnera za to, že tu nie je, keď ho potrebujem. Ako zvládať stres, osamelosť. Kvalita života sa mi za posledný rok veľmi zvýšila, a ja to pripisujem najmä terapii. Svoje dilemy som postupne rozmotávala z uzlíkov, a porozumela im.“
Matka malej dcérky tiež priznala, že aj jej blízki, otec, mama, niektorí priatelia sa na ňu pozerali s nepochopením, prečo chodí na terapiu.
„Viem, že dnes je terapia aj otázkou peňazí. Jedno sedenie stojí cca od 30 do 70 eur. Nie je to lacný špás. Ale zároveň platí, že sme schopní minúť peniaze na zbytočnosti, a na dôležité veci, akou je naše prežívanie, peniaze nedáme. Často je to práve o prioritách. Wellness pre dušu by malo byť na prvom mieste,“ dodala na záver.
„Len“ počúvajte
Aj Liga za duševné zdravie v dnešný Svetový deň duševného zdravia vyzýva ľudí, aby sa navzájom počúvali.
„Mnohí z nás často zabúdajú, že vlastníme jeden z najúčinnejších nástrojov na pomoc niekomu, kto zažíva krízu duševného zdravia. Je to počúvanie.“
„Keď sa pokúsite niekoho počúvať, vycíti váš záujem. Bez slov mu odkážete, že mu venujete to najcennejšie, čo máte – svoj čas a svoju blízkosť. Nemusíte byť odborník na duševné zdravie, aby ste blízkemu pomohli. Počúvajme sa,“ radí Liga za duševné zdravie.
Zdroj úvodnej koláže: Instagram/vladimira.marcinko